válkaČeskoslovenskoobjevy

Zvrhlé muslimské oslavy: mladí chlapci se bijí meči do hlavy a všude stříká krev!

Zvrhlé muslimské oslavy: mladí chlapci se bijí meči do hlavy a všude stříká krev!
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 9 fotek+ 10 fotek

Křesťané mají Velikonoce, muslimové zase třeba svátek ašúrá, kdy si připomínají smrt Husajna, vnuka proroka Mohameda. Slaví se tak, že se mladí muži ostrými meči bijí do hlavy, až jim teče krev. Tak se to alespoň dělá například v Bagdádu. V anglickém Manchesteru slaví také, byť v trochu umírněnější verzi.

chalkon 27. října 2015

Každý rok slaví šíitští muslimové svůj nejvýznamnější náboženský svátek – ašúrá, kterým si připomínají mučednickou smrt Mohamedova vnuka Husajna, jenž zemřel v roce 630 v bitvě u Karbaly proti drtivé přesile vojáků, věrných chalífovi Jazídovi.

Oslavy tradičně vrcholí hromadným sebemrskačstvím v Karbale, při němž teče mnoho krve. Účastní se jich i děti. Ty společně s dospělými procházejí ve slavnostních úborech městem a bijí se čepelemi svých mečů do hlavy. Všude cáká krev, od krve jsou i přihlížející diváci. Konání svých synů sledují hrdé matky, které jsou oblečeny do černých hábitů.

Podobné, byť nekrvavé oslavy se ovšem konají například také v britském Manchesteru. Tady bití do hlavy ostrými čepelemi nahradilo plácání dlaněmi do holé hrudi, které je tak intenzivní, až kůže zčervená. Opět to provádějí i děti. Oslavy jsou divoké a frenetické. Ašúru slaví jen šíitští muslimové, je státním svátkem například v Afghánistánu, Pákistánu, Iráku, Iránu a Bahrajnu. Je však otázkou, jestli se jednou nestane také státním svátkem ve Velké Británii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu