válkaČeskoslovenskoobjevy

Zvrácená zábava minulých dob: tělesně postižení lidé byli cirkusovou atrakcí

Zvrácená zábava minulých dob: tělesně postižení lidé byli cirkusovou atrakcí
Zdroj: diply.com
+ 13 fotek+ 14 fotek

Dnes už se nám to zdá jako něco naprosto zvráceného, ale byly časy, kdy většinová společnost pohlížela na tělesně postižené jedince jako na exoty a zrůdy.

Ivanhoe 8. února 2015

Zhruba od 16. století se začaly zvláště mezi sociálně slabými vrstvami těšit popularitě takzvané freak shows, v nichž vystupovali pro pobavení druhých lidé s různými vrozenými vadami a fyzickými deformitami. V 19. století se z toho stal poměrně výnosný byznys, který kvetl zejména v USA a Anglii. Jedním z nejznámějších provozovatelů těchto show byl Angličan Tom Norman, jenž si pořídil slušnou sbírku fyzicky abnormálních jedinců a s nimi pak cestoval po venkově. Největší pozornost davů přilákal zvláště jeho sloní muž jménem Joseph Merrick. Ten však kromě zvědavosti začal v lidech vzbuzovat i soucit a lítost a freak shows se posléze začaly setkávat s kritikou a veřejným pobouřením. Postupně společnost měnila přístup k handicapovaným lidem a ruku v ruce s tím i zákony, které podobná show zakazovaly.

Přesto například v zábavním parku Coney Island v New Yorku tělesně postižení lidé v estrádách vystupují, ale dnes už nevyvolávají u lidí posměch ani hrůzu jako spíše obdiv, jak se dokázali se svým postižením vyrovnat.

Dole v naší fotogalerii si můžete prohlédnout fotky těch největších hvězd kdysi populárních freak show.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu