Detail lebky s upraveným chrupem

Detail lebky s upraveným chrupem | zdroj: iflscience.com


Zvláštní lebku se zuby posázenými vzácnými kameny objevili v mexickém Teotihuacánu

TÉMATA: předkolumbovská amerika | archeologie | nálezy | mexiko

user-avatar

Yvonne K.

19. 12. 2016 | 09:00

Poblíž proslulého posvátného města Teotihuacánu v Mexiku archeologové objevili sofistikovaně upravené ostatky 1 600 let staré ženy. Několik jejích zubů bylo ozdobených či přímo nahrazených protetiky, zhotovenými ze vzácných minerálů jako pyritu nebo serpentinu.

Ostatky zřejmě patřily ženě z vyšší společenské třídy, kterou pohřbili někdy mezi roky 350 až 400. Její lebka byla podle všeho uměle protažena svázáním mezi dva kousky dřeva, které vyvíjely na lebku stálý tlak, čímž se měnil její tvar. Tento typ úprav lebek se v oblasti mexické náhorní plošiny Altiplano dosud nevyskytoval, mnohem více byl spojován s regiony ovládanými Mayi na jihu Mexika a v Centrální Americe. Žena však mohla být imigrantkou, která se do Teotihuacánu přestěhovala z jihu. V době smrti jí bylo okolo 35 až 40 let. 1600 let stará lebka ženy se zubními implantáty

Na ostatcích zemřelé je ovšem nejzajímavější její chrup. Dva přední zuby nahoře jsou posázeny kulatými kameny z pyritu, který bývá pro svou zlatavou barvu někdy neznalými zaměňován se zlatem (proto se mu říká zlato hlupáků či kočičí zlato). Místo dvou dolních řezáků měla žena vsazené implantáty ze zeleného serpentinu. Tomuto minerálu se říká také hadí kámen a věří se, že svého majitele dokáže ochránit před jedovatými živočichy. Pohled z Měsíční pyramidy na Ulici mrtvých a Sluneční pyramidu

Podle expertů se falešné zlato do zubů vložilo tak, že se vyvrtala sklovina. Tato technika byla zaznamenána v mayském regionu kolem Petenu a Belize. Pokud jde o implantáty dolních řezáků, vědci zatím provádějí analýzu, aby zjistili, zda serpentin byl upevněn pomocí nějaké druhu cementu nebo vlákna spojeného s dolní čelistí. 

Teotihuacán (v jazyce nahua Místo bohů) byl kolem r. 500 n.l. největším městem ve Střední Americe. Na ploše kolem 22 až 25 kilometrů čtverečných žilo až  200 000 obyvatel. Podle Aztéků byl Teotihuacán středem vesmíru, kde se bohové sešli, aby stvořili nový svět pod znovuzrozeným Sluncem. Hlavní třídu tvořila Cesta mrtvých s chrámy, paláci i obytnými budovami. Vévodily jí dvě obří stavby na vrcholcích – pyramida Slunce a pyramida Měsíce. Společnost, která vytvořila tyto uchvacující stavby, musela být na vysokém stupni rozvoje, nezanechala však po sobě žádné písmo. Kvůli tomu se o ní archeologům nepodařilo zjistit dostatek informací, neznáme jejich kulturu, zvyky, historii a ani nevíme, odkud přišli a proč město opustili.
 

user-avatar

Yvonne K.

19. 12. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu