Tento druh pavoukovce má "psí" hlavu, ve skutečnosti se jen snaží vypadat větší, než je | zdroj: youtube.com


Zvláštní druh pavoukovce má psí hlavu

TÉMATA: zvířata | pavouci | hmyz

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 11. 2018 | 08:42

Latinsky se jmenuje Metagryne bicolumnata a není to pavouk, nýbrž arachnid. Je to pavoukovec, který nemá české jméno, anglicky se mu říká bunny harvestman, tedy cosi jako králičí sklízeč. Nejzajímavější je bezesporu jeho hlava, která nápadně připomíná psí.

Pavoukovec je miniaturní, velký asi jako nehet na lidském palci. Jeho hlava je černá a prostě vypadá jako hlava psa nebo králíka. Každopádně na fotce vypadá opravdu bizarně až děsivě. „Přes svůj vzhled nemají tito pavoukovci žádné jedové žlázy a jsou absolutně neškodní. Jsou na Zemi už 400 milionů let, takže tu byli dokonce dřív než dinosauři,“ říká biolog Andreas Kay, který tyto pavoukovce fotí.

Tohoto pavoukovce poprvé popsal německý biolog Carl Friedrich Roewer v roce 1959. Ani on, ani jeho soudobí kolegové ale neodhalili, proč má takový tvar hlavy a jaký význam mají ony skvrny připomínající oči. Nejpravděpodobnější se zdá, že se tím tvor snaží vypadat větší a hrozivější, než ve skutečnosti je. Jeho dalším obranným mechanismem je zápach, který kolem sebe dokáže rychle šířit a jenž ho má ochránit před jinými predátory.

Je to všežravec a živí se v podstatě vším, na co narazí a co je schopen sníst. Žije převážně v Brazílii a rozšířený je také v části USA.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 11. 2018 | 08:42

Zavří­t reklamu