válkaČeskoslovenskoobjevy

Zůstaly z něj jen boty. V roce 1956 Maďaři strhli sochu nenáviděného Stalina

Zůstaly z něj jen boty. V roce 1956 Maďaři strhli sochu nenáviděného Stalina
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Ve dnech od 23. října do 10. listopadu 1956 probíhalo maďarské povstání proti sovětské okupaci. Za oběť revoluce padl i nenáviděný symbol komunistické diktatury, socha Stalina.

Simona Knotkova 25. června 2020

Dvacet metrů vysoký památník s obří sochou diktátora byl „darem maďarských občanů“ Stalinovi k jeho sedmdesátým narozeninám. Celý monument i s vyobrazeným maďarským lidem, který nadšeně vítá svého vůdce, stál na kraji městského parku Városliget v Budapešti. Během lidového povstání, k němuž došlo na podzim roku 1956, se stal symbolem totalitního režimu, který bylo třeba svrhnout.

Demolici barvitě popsal jeden ze zúčastněných: „Nakonec se nám podařilo místo zabezpečit a nastartovali jsme náklaďáky. Dráty pak začaly tahat tu nenáviděnou ohavnost za krk. Všichni společně, znovu a znovu jsme tahali, ale socha se ani nepohnula. Dráty jeden po druhém praskaly a my zadržovali slzy, zatímco jsme cítili vztek a bezmoc. Jak jsem ale řekli: člověk to tam dal a člověk to musí odstranit. Něco jsme museli vymyslet.

Jeden ze strojírenských studentů navrhl, že nedaleko se nachází jeho škola, která má zařízení k řezání plamenem. Pět kluků je přineslo. Zatímco jsme s nimi pracovali, lidé nás povzbuzovali a dav se neustále zvětšoval. Pomohlo nám, že velká část z nás byla studenty strojírenství nebo svářeči, a věděli jsme tedy, jak s těmito nástroji pracovat. Trvalo jen pár minut, než jsme sochu podřízli pod koleny. Největším problémem bylo potlačit dav, jak všichni dychtili nám pomoci. V tom momentě nebylo žádných šéfů a podřízených, učňů a jejich mistrů. Všichni si byli rovni a každý chtěl přiložit svou ruku k dílu. Když se nám podařilo potlačit dav, konečně se to stalo. Náklaďáky mohly nenáviděnou sochu stáhnout dolů. Musel to být tehdy můj nejšťastnější životní okamžik, když jsem byl svědky toho, jak ten obrovský nenáviděný symbol padá k zemi. Jak tam tak ležel, vylezli jsme na něho a byli jsme strženi euforií, jako bychom porazili celý komunismus, a s radostí jsme se objímali.“

Revoluce byla nakonec násilně potlačena a zanechala za sebou tisíce mrtvých (podle oficiální statistiky to bylo přes 2600 povstalců, někteří historikové se však domnívají, že skutečné číslo mohlo jít až do statisíců). Na místě bývalé Stalinovy sochy dnes najdete památník obětem revoluce. Kopie rozbitého monumentu s botami, které po Stalinovi jako jediné zůstaly, je vidění v Memento Parku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu