Neandrtálci se věnovali ústní hygieně pomocí malých dřívek.

Neandrtálci se věnovali ústní hygieně pomocí malých dřívek. | zdroj: messagetoeagle.com


Zubní kartáček používali už neandrtálci, zjistili vědci

TÉMATA: archeologie | nálezy | španělsko | neandrtálci

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 01. 2017 | 09:00

Při vykopávkách v severním Španělsku se našly důkazy, že se zubní hygieně věnovali už neandrtálci. Používali k tomu speciální klacíky, jejichž úlomky se zachovaly v nálezech chrupu starých 49 000 let.

V chrupu neandrtálců se našla dřevěná vlákna, a to přímo na spodní i horní čelisti. Znamená to, že se s největší pravděpodobností jednalo o pozůstatky po čištění zubů. Zbytky chrupu objevili archeologové z Univerzity v Yorku při prohledávání jeskyně El Sidron v severním Španělsku. Vědci důkladně prozkoumali horní i spodní čelist a konstatovali, že na všech zubech vyjma jednoho byl zubní kámen. 

Neandrtálci jedli syrové maso, ale také semena rostlin, která obsahovala škrob. Je pravděpodobné, že tato semena sloužila jako potrava. Neandrtálci neuměli svou potravu zpracovat na ohni. Jejich čelisti byly opotřebované od žvýkání velmi tvrdé potravy. Možná právě díky tomu se u nich vyvinula alespoň primitivní ústní hygiena, protože bez chrupu daný jedinec prostě nebyl schopen svou potravu rozžvýkat. Z toho důvodu neandrtálci používali tenká dřívka a snažili se s nimi odstraňovat zbytky jídla a nánosy zubního kamene. 

Tuto studii vědci zveřejnili v odborném magazínu The Science of Nature. Kromě používání zubního kartáčku se však článek primárně zaměřuje na znalosti neandrtálců ohledně svého okolí a stravování. "Raná evropská populace hominidů měla velmi rozsáhlé znalosti o svém okolí a velmi širokou paletu potravy," stojí ve studii. Neandrtálci zkrátka věděli, jaké plodiny v jejich okolí rostou a které z nich mohou použít na rozšíření svého jídelníčku. A nezapomínali u toho ani na čištění zubů. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 01. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu