válkaČeskoslovenskoobjevy

Zubaři v pravěku: 14 000 let starý zub nese stopy po nejstarším zubařském zákroku na světě!

Zubaři v pravěku: 14 000 let starý zub nese stopy po nejstarším zubařském zákroku na světě!
Zdroj: news.discovery.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Návštěvy u zubaře považujeme za sice nepříjemný, ale užitečný výdobytek moderní doby, jenže jak ukazují nedávné vědecké výzkumy, zuby se ošetřovaly po tisíce let. Archeologové objevili důkazy, že už paleolitičtí lidé chápali, jaké potíže a bolesti může zkažený zub natropit a snažili se proto poškozenou tkáň odstranit. Zub pocházející ze 14 000 let staré kostry pravěkého lovce totiž nese zřetelné stopy po zubařském zákroku a je tak považován za nejstarší způsob léčby zubního kazu na světě.

Irena Gruberová 23. července 2015

Zub patřil asi 25letému muži, jenž zemřel před 14 160 až 13 820 lety. Jeho kompletní kostra byly nalezena v roce 1988 pod skalním převisem Ripari Villabruna ve Val Cismon nedaleko města Belluno na severovýchodě Itálie. Pravděpodobně šlo o kromaňonského lovce, kterého pohřbili pod říčními oblázky, pomalovanými žlutým okrem. Až donedávna jeho zkaženému chrupu nevěnoval nikdo z vědců větší pozornost, teprve tým paleontropologa Stefana Benazziho z Boloňské univerzity se mu snažil pomocí elektronového mikroskopu takříkajíc přijít na zoubek.

Částečně vydlabaná dutina zubu s odštípnutím v levé stěně. Horní obrázek ukazuje jasné opotřebení zubní skloviny.

Částečně vydlabaná dutina zubu s odštípnutím v levé stěně. Horní obrázek ukazuje jasné opotřebení zubní skloviny.

Na stoličce vpravo dole pak objevili podivné miniaturní rýhy, škrábance a odlomky, které – jak experimentální testy na zubech ukázaly – byly provedeny pomocí zaostřených hrotů z pazourku. „V podstatě se infikovaná tkáň zevnitř opatrně vydlabala malým a jemným kamenným nástrojem,“ řekl Benazzi pro Discovery News. „Speciálně mikrogravetty měly prodloužené a silné hroty, které primárně sloužily jako lovecké projektily s rukojetí, ale jejich miniaturnost a tvrdost se zároveň hodila k vniknutí do malých zkažených dutin zubu a k odstraňování demineralizované, ale odolnými bakteriemi zasažené skloviny a zubní tkáně jejich páčením a vyškrabováním,“ vysvětlil Benazzi.

Jak dále vědci zjistili, sklovina kolem zubního kazu byla díky svému opotřebení zaoblená a zbroušená nějakou dobu před mladíkovou smrtí.

Jako zubařský nástroj používal pravěký zubař ostrý hrot pazourku.

Jako zubařský nástroj používal pravěký zubař ostrý hrot pazourku.

Podle Benazziho představuje objev zubu nejstarší archeologický příklad zubního zákroku na světě. Ošetřování zubů bylo v pravěku extrémně vzácné, ale s rozvojem zemědělství a změnou lidské stravy, která obsahovala více sacharidů, se výskyt zubního kazu podstatně zvýšil. Stopy po nejstarším vrtání zubů byly odhaleny na 9000 let staré stoličce nalezené na neolitickém pohřebišti v Pákistánu. Nejstarší zubní náplň z včelího vosku obsahoval 6 500 let starý zub objevený ve Slovinsku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu