válkaČeskoslovenskoobjevy

Zubaři v ohrožení. Umírají na nevyléčitelnou plicní nemoc

Zubaři v ohrožení. Umírají na nevyléčitelnou plicní nemoc
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Zubařina může být vysoce riskantní povolání. Ukazuje to aspoň případ z americké Virginie, kde několik zubařů onemocnělo stejnou plicní nemocí. Nikdo přitom přesně neví proč.

Simona Knotkova 7. dubna 2018

Na záhadný fenomén lékaři přišli v roce 2016. Jednomu ze zubařů byla tehdy diagnostikována idiopatická plicní fibróza. Shodou okolností bylo zjištěno, že v nemocničním zařízení se před nedávnem léčil další zubař se stejnou diagnózou.

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí udělalo analýzu, během které došlo k překvapivému výsledku. Během let 2000 až 2015 bylo ve virginské nemocnici zaregistrováno dalších devět zubařů s fibrózou. Zubaři tvořili deset procent ze všech pacientů v dané lokace. Sedm z nich nemoci do dnešních dnů podlehlo.

Onemocnění se zprvu projevuje příznaky typickými pro další plicní choroby, proto je ze začátku špatně rozpoznatelné. Pacient je dušný, trápí ho suchý dráždivý kašel a únava. Později se příznaky zhoršují a nemocný může mít pocit, jako by se topil a nemohl nabrat dech. Na vině je degenerace plicní tkáně, která se mění v husté vazivo. Nemoc je v dnešní době bohužel stále neléčitelná a při pozdějším odhalení člověka do několika let zabijí. Jedinou nadějí je transplantace plic.

Nabízí se otázka, proč vzácné onemocnění tak často napadá právě virginské zubaře. Podle další statistiky je u nich až třiadvacetkrát větší pravděpodobnost, že se u nich tato nemoc vyskytne. Dalším rizikovým faktorem je mužské pohlaví a věk pohybující se okolo šedesáti čtyř let.

Podle jednoho z postižených zubařů může být na vině časté vystavování se nebezpečným látkám bez použití roušky. Nechránění dentisté připravují amalgám a další zubní výplně a dostávají se do styku s látkami jako oxid křemičitý, polyvinylový siloxan nebo algináty, které jsou příčinou dýchacích problémů. Zda je však i tato skutečnost důvodem stojícím za neobvyklým počtem zubařů s fibrózou, by zjistila teprve pokročilejší studie. Právě tu by Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí chtělo v nejbližší budoucnosti podniknout.

Další články

Zavří­t reklamu