válkaČeskoslovenskoobjevy

Ztracený film Marilyn Monroe: Herečku natočil v roce 1955 čtrnáctiletý chlapec

Ztracený film Marilyn Monroe: Herečku natočil v roce 1955 čtrnáctiletý chlapec
Zdroj: time.com
+ 24 fotek+ 25 fotek

Před několika lety byl znovu objeven krátký 16mm film, který v roce 1955 pořídil Peter Mangone. Přináší raritní záběry na Marilyn Monroe během její návštěvy New Yorku.

Simona Knotkova 11. června 2019

Peter Mangone byl čtrnáctiletý chlapec z Bronxu. Na začátku roku 1955 se k němu donesla zpráva, že v jeho městě nějakou dobu pobude tehdy osmadvacetiletá Marilyn Monroe. Peter se vykašlal na školu a pravidelně začal hlídkovat před hotelem Gladstone, kde měla herečka pobývat. Doufal, že se mu podaří Marilyn odchytnout a získá od ní třeba autogram. Nakonec se ale stalo ještě něco lepšího.

„Jednoho dne jsem se odhodlal a oslovil ji. Řekla mi: ‚Byl jsi tu i včera, měl jsi červenou kravatu. Není ti zima?‘ Skamarádila se se mnou. Když pršelo, nechávala mě svést k metru. Jak ji člověk jednou uviděl, navždy se mu vypálila do hlavy,“ vzpomínal po letech Mangone.

Na další den si vypůjčil od svého bratra kameru. Rozhodl se, že se svým idolem pořídí krátký film. Marilyn tehdy vyšla z hotelu po boku fotografa Miltona Greenea a módního návrháře George Nardiella. K Peterovi se hned hlásila a oznámila mu, že jde nakupovat. Taky mu řekla, že by se mohl přidat k nim. Chlapec s ní pořídil video trvající pět a půl minuty.

George Nardiello, Marilyn Monroe a Milton Greene v ulicích Manhattanu

George Nardiello, Marilyn Monroe a Milton Greene v ulicích Manhattanu

Když Monroe pak opustila New York, Peterův život se vrátil do starých kolejí. Jak dospíval, pořízený film už pro něj neměl takovou hodnotu a po čase ho společně s filmovými časopisy vyhodil. Tedy to si aspoň myslel. V roce 2002 ho mezi věcmi otce znovu našel jeho bratr. „Bylo to, jako bych znovu našel svou středoškolskou lásku. A byla přesně taková, jakou jsem si ji pamatoval,“ nechal se slyšet Mangone, který se v dospělosti stal hvězdou roller derby a populárním kadeřníkem.

Kopie filmu se později dostala do rukou Greeneova syna Joshua, který ji pro změnu poslal galeristovi Jamesi Danzigerovi. Ten byl z nalezeného materiálu natolik nadšen, že se rozhodl uspořádat výstavu ze snímků, které byly vybrány z cca 9212 rámečků filmu. „Mangoneho film je unikátní v tom, že je na něm zachycena Marilyn ve své nejpřirozenější podobě. Nebyla ve filmu, nic nehrála, měla ráda děti a k tomu chlapci měla vztah, jaký nemohla mít k žádné jiné starší osobě,“ vypráví Danziger.

„Je neobyčejné, kolikrát se její výraz změní a jak je každá rozdělená sekunda filmu zajímavá. Můžeme vidět, jak si důvěrně šeptá s Greenem, ale jakmile spatří objektiv, celá se rozsvítí. Když odvátí svůj zrak, zase ji ale pokryje stín. V jednom momentě je venku se světem, v druhém zase uzavřená do sebe. Chvíli vypadá šťastně, pak zase zamyšleně až smutně.“

Výstava se uskutečnila v roce 2013. Autor filmu se jí ale bohužel už nedočkal – v prosinci 2012 zemřel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu