válkaČeskoslovenskoobjevy

Ztracený druh barevného chameleona po 100 letech znovu objeven

Ztracený druh barevného chameleona po 100 letech znovu objeven
Zdroj: globalwildlife.org/Kathrin Glaw
+ 2 fotky+ 3 fotky

Malý chameleon druhu Furcifer voeltzkowi byl naposledy spatřen před sto lety. Od té doby jej nikdo neviděl a byl považován za vyhynulý. Skupina vědců ale nyní oznámila, že se skupinu těchto barevných plazů podařilo najít na Madagaskaru.

Tomáš Chalupa 20. listopadu 2020

Endemický druh vyskytující se pouze na Madagaskaru byl naposledy spatřen v roce 1913. Chameleonek je malý a doslova hýří barvami. Samičky jsou v tomto lepší než samečkové a jejich barevné vzory a kreace jsou nevídané.

Skupina vědců z programu Search for lost Species (Hledání ztracených druhů) se na Madagaskar vypravila, aby se pokusila chameleona znovu najít. O jeho životě a zvycích přitom věděli poměrně málo. Příbuzné druhy se vyznačovaly poměrně krátkou délkou života, která je jen něco kolem půl roku.

Skupina pátrala na ostrově velmi dlouhou dobu, ale chameleony nenašla. Štěstí se na skupinu usmálo až den před plánovaným odletem. Chameleona, vlastně hned několik chameleonů, našel jako první Angeluc Razafimanantsoa, což nebyl vědec, ale profesionální průvodce, kterého si skupina najala. Štěstí měl opravdu velké, protože bylo celkově nalezeno pohromadě 15 samic a 3 samci. Samičky měly jen něco kolem 15 cm, samečci byli o něco větší. Samečci jsou běžně světle zelení, ale jejich barva tmavne, pokud jsou ve stresu nebo se zlobí. Samičky jsou běžně zelené s tmavými pruhy a červenými skvrnami na pokožce.

Thumbnail # Podívejte se, jak chobotnice mění barvu, když spí
Mohlo by Vás zajímat:

Podívejte se, jak chobotnice mění barvu, když spí

Chameleoni nebyli nikde hluboko v džungli, ale nacházeli se poblíž bungalovů rezidence Madama Chabaud ve městě Katsepy. Jaké bylo překvapení hledačů vymřelých druhů, když jim majitel hotelu řekl, že těchto chameleonů je tu hodně zejména v části roku od ledna do dubna. Vůbec nechápal, co je na tvorech vzácného nebo že by snad mohlo jít o vyhynulý druh. I tak je ale vědci označili za ohrožený druh, protože jejich habitat je poměrně malý a rozhodně neobývají celý ostrov. Každopádně tento druh se může prozatím ze seznamu vyhynulých tvorů vyškrtnout.

Další články

Zavří­t reklamu