Toto jsou podle Suttera kameny patřící dávno zmizelému antickému městu Rhapta.

Toto jsou podle Suttera kameny patřící dávno zmizelému antickému městu Rhapta. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Ztracené město Rhapta se možná nachází v Tanzanii

TÉMATA: nálezy | archeologie | afrika

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 07. 2016 | 10:00

Rhapta není tak známá jako Atlantida, ale je neméně záhadná. Podle antických navigačních knih to bylo obchodní centrum na jihovýchodním pobřeží Afriky. Jenže ho zatím nikdo neobjevil. Teď se ukazuje, že možná leží v Tanzanii.

Rhapta bylo první skutečně velké město v Africe, psal o něm Diogenes, zmiňoval ho ve své Kartografii i Klaudius Ptolemaios. Město nepochybně existovalo, ovšem před 1600 lety najednou záhadně zmizelo. Nikdy se je nepodařilo najít, ovšem to může nyní změnit nález potápěče Allana Suttera, který na svém blogu oznámil, že v moři u pobřeží Tanzanie našel podivné podmořské stavby, zřejmě pozůstatky velkého přístavu. Poprvé je spatřil před třemi roky poblíž ostrova Mafia. Po třech letech se vrátil na místo a zjistil, že pod hladinou leží antické město.

Profesor Felix Chami z univerzity v Dar es Salaamu sdílí prvotní Sutterovo nadšení. "Jde zřejmě o město z  římského období. Mohla by to být metropole Rhapta, jak o ní psal Ptolemaios. Musíme se vypravit znovu pod vodu, abychom potvrdili, že to Rhapta skutečně je," říká Chami. Záhada města Rhapta tedy možná dojde svého rozuzlení. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 07. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu