válkaČeskoslovenskoobjevy

Ztracené město Alexandra Velikého nalezeno po 2000 letech v Iráku

Ztracené město Alexandra Velikého nalezeno po 2000 letech v Iráku
Zdroj: dailymail.co.uk

Ztracené město Alexandra Velikého bylo starověkými autory popisováno jako kouzelné místo, kde lidé pili víno a nazí filozofové předávali moudrost. Nyní, téměř 2000 let po smrti legendárního válečníka, archeologové věří, že toto město objevili na severu Iráku.

Yvonne Pokorná 10. října 2017

Odborníci poprvé zaznamenali pozůstatky starověkého osídlení v místě známém jako Qalatga Darband při prohlížení satelitních snímků pořízených v 60. letech v rámci amerického špionážního programu Corona. Záběry byly odtajněny a zveřejněny už v roce 1996, ale kvůli politické nestabilitě v zemi nemohli archeologové tuto lokalitu prozkoumat.

Schéma města

Schéma města

Nyní, s využitím novějších záběrů z dronů i díky terénním výzkumu přímo na místě vědci zjistili, že zde v 1. a 2. století před naším letopočtem skutečně stávalo město vykazující silné řecké a římské vlivy. Experti mají za to, že bylo založeno Alexandrem Velikým v roce 331 př. n.l. Leželo přesně na trase, kudy Alexandr Veliký pronásledoval perského krále Daria III. před epickou bitvou v Gaugamele. Domnívají se, že se zde později makedonský vojevůdce usadil spolu se svými 3000 spolubojovníky z tažení.

Socha nahého Adónise

Socha nahého Adónise

Rozloha, složitost i bohatství archeologického naleziště výzkumníky překvapila. Kromě jiného zde nalezli pozůstatky obrovské pevnosti i velikého chrámu, rozbité sochy řecko-římských bohů i lisy na víno. “Jsme na začátku, ale myslíme si, že šlo o rušné město na cestě z Iráku do Íránu. Můžeme si představit, jak zde lidé zásobili vojáky vínem,” sdělil deníku The Times vedoucí archeolog John MacGinnis z Britského muzea.

Město leželo na strategické cestě u jezera Dokan.

Město leželo na strategické cestě u jezera Dokan.

Podle Roberta Cargilla z Univerzity v Iowě toto město strážilo strategický průsmyk mezi dvěma horskými pásmy, jež oddělovaly starověkou Asýrii a Médii. Obě tyto země se pak staly součástí rozlehlé říše Alexandra Velikého. “Přirozeně chráněná pevnost s pramenící vodou v horách a s výhledem na obě strategické planiny měla velký význam,” podotkl vědec.

Další články

Zavří­t reklamu