válkaČeskoslovenskoobjevy

Ztracená stéla velkovezíra Ptahmose se našla v Michiganu

Ztracená stéla velkovezíra Ptahmose se našla v Michiganu
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Stéla velkovezíra Ptahmose, což byl nejvyšší kněz boha Amona za vlády faraona Ramsese II., byla jednou z nejvzácnějších památek, které mělo ve svých sbírkách v roce 1910 německé Berlínské národní muzeum.

Tomáš Chalupa 12. června 2017

Kamenná deska plná hieroglyfů, stará 3000 let, měla mimořádnou archeologickou hodnotu. Němci ji koupili z britské soukromé sbírky. V Berlíně byla k vidění až do druhé světové války, jenže pak v průběhu dramatických událostí zmizela. Nikdo nevěděl, kde se vzácný artefakt nachází, Německo mělo po válce jiné starosti.

Až do letošního roku se o Ptahmoseho stéle nevědělo nic a mělo se za to, že deska byla zničená za války. V květnu ale nizozemský archeolog Nic Staring objevil stélu v michiganském Kelsey Museum of Archaeology ve městě Ann Harbor. Brzy se zjistilo, že ke stéle se roce 1945 dostal americko-nizozemský vědec Abraham Goudsmith, který ji získal ze soukromé sbírky nějakého Němce. Pak ji věnoval muzeu v Michiganu.

Goudsmith byl vůbec zajímavá postava. Po válce měl na starosti vyšetřování, které mělo zjistit, jak daleko byli nacisté s výrobou jaderné bomby. Kromě této práce byl ale také nadšený archeolog a tato jeho vášeň mu dala do rukou vzácný artefakt, o jehož významu možná sám neměl ani potuchy.

Kesleyho muzeum nyní přislíbilo, že stélu vrátí zpět do Berlína, aby zde mohla být vystavena veřejnosti.

Další články

Zavří­t reklamu