válkaČeskoslovenskoobjevy

Zrůda jménem Dagmar Overbye zabila 25 dětí, některé z nich spálila

Zrůda jménem Dagmar Overbye zabila 25 dětí, některé z nich spálila
Zdroj: allthatisinteresting.com

Dagmar Overbye předstírala, že hledá rodiny pro opuštěné děti. Ve skutečnosti byl její zájem jediný – zabíjet děti. Hrůzné činy, nad kterými dodnes zůstává rozum stát, prováděla zcela chladnokrevně.

Tomáš Chalupa 23. května 2019

Dagmar Overbye se narodila 23. dubna roku 1887 v Dánsku. Když porodila dceru, přestěhovala se z vesnice Assendrup do Kodaně. V hlavním městě rozjela zvláštní byznys, kdy dávala dohromady ženy, které toužily mít děti, ale nemohly, s matkami, které se svých dětí chtěly vzdát. Jako prostředník většinou fungovala tak, že děti k adopci žily nejprve u ní, a teprve až našla vhodné rodiče, předala jim je.

Její neoficiální adopční kancelář měla klientky z řad matek samoživitelek, které nebyly schopné postarat se o své děti. Chtěly pro ně lepší život, a proto platily Overbye, aby jim našla bohaté rodiče. Overbye ale v mnoha případech nikoho nehledala. Děti rovnou zabíjela.

Mezi lety 1913 až 1920 zabila 25 dětí. Jedno z nich bylo i její vlastní. Topila je, škrtila nebo spalovala v kamnech. Její hrůzná mašinérie na smrt fungovala dlouhých sedm let. A přišlo se na to jen velkou náhodou.

Mladá matka jménem Karoline Aegesenová si dala do novin inzerát, že právě porodila holčičku, ale není schopná se o ni starat a hledá adoptivní rodinu, kam by ji umístila. Overbye inzerát četla a kontaktovala Aegesenovou. Ta jí zaplatila požadovanou sumu a svou dcerku jí přenechala.

Druhý den ale Aegesenová změnila názor a začala litovat, že se dcerky zbavila. Ihned kontaktovala Overbye, aby jí dítě vrátila. Ta ale tvrdila, že dítě již předala do nové rodiny. Nebyla si ale schopná vzpomenout na adresu nebo jména. Aegesenová proto vše nahlásila policii.

Policie dorazila přímo do domu Overbye a celý jej prohledala. Nejprve našla dětské šatičky, pak také kosti a lebku v kamnech. Bylo jasné, že tady někdo před nedlouhou dobou spálil dítě. Další kosti byly nalezeny v kredenci. Overbye byla okamžitě zatčena.

Ve vazbě se přiznala k vraždám 16 dětí, ale u soudu byla obviněna jen z devíti vražd (celkový počet zabitých dětí měl být nakonec 25), protože pro další neměla policie dostatek důkazů. Byla odsouzena k trestu smrti, a stala se tak první ženou odsouzenou k tomuto trestu v Dánsku od roku 1861. Jenže dánský král Kristián X. byl odpůrcem poprav žen, a změnil její trest na doživotí.

Ve vězení skutečně strávila zbytek života, zemřela 6. května 1929 ve věku 42 let. Případ rozvířil velkou společenskou diskusi o tom, jak vlastně funguje systém adopcí v Dánsku. Na základě tohoto případu byl schválen zákon o adopcích a byla vybudována síť dětských domovů.

Další články

Zavří­t reklamu