válkaČeskoslovenskoobjevy

Zrození Himálaje před desítkami milionů let možná zničilo celý kontinent

Zrození Himálaje před desítkami milionů let možná zničilo celý kontinent
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci zjistili, že při velkém střetu zemských desek, při kterém vzniklo himálajské pohoří, se velká část pevninské masy jednoduše někam ztratila. K tomuto záhadnému jevu došlo před 60 miliony let a vědci si nad tím nyní lámou hlavu.

Tomáš Chalupa 21. října 2016

Ke vzniku pohoří Himálaje došlo při střetnutí euroasijské a indické zemské desky. Tato epická srážka v podstatě stále probíhá, samozřejmě tak pomalým tempem, že je prakticky nepostřehnutelná. Vědci použili počítačový model, aby simulovali onen gigantický střet, a zjistili zajímavou věc. „Zjistili jsme, že polovina pevninské masy zmizela ze zemského povrchu,“ říká Miquella Ingallsová, která vede vědecký výzkum.

Takové zmizení zemské masy je možné jedině, kdyby ona masa zajela zpět do zemského pláště. Problém je, že vědci to považují za nemožné. Alespoň ne v takto velkém měřítku. Takto velká část zemské plochy teoreticky nemůže jen tak zmizet v zemském plášti, tedy alespoň to není možné u zemských desek. Oceánské desky mají jinou hustotu, takže tam by něco podobného nastat mohlo.

„Máme tu velké množství zemské masy, která zmizela, a jediné místo, kde může být, je zemský plášť. Doposud se myslelo, že zemské desky a plášť spolu mohou interagovat pouze ve velmi omezené míře. Nový výzkum ukazuje, že tomu tak není,“ podotýká profesor David Rowley.

Vědci tedy nakonec vyloučili všechny ostatní možnosti a došli k tomu, že kus zemské desky zmizel v hlubinách Země, kde se roztavil a znovu zrecykloval do zemského pláště. Kus kontinentu tak doslova zmizel a roztavil se v zemi.

Další články

Zavří­t reklamu