válkaČeskoslovenskoobjevy

Zraněný voják vyrobil brož pro svou dívku z kousku své roztříštěné kosti

Zraněný voják vyrobil brož pro svou dívku z kousku své roztříštěné kosti
Zdroj: www.thenorthernecho.co.uk

Poněkud morbidní šperk obdržela během 1. světové války jedná mladá dívka v Británii. Z vlastní kosti jí ho vyrobil a poslal domů její milý, který bojoval na frontě.

Markéta Oderská 22. ledna 2015

Seržant Thomas Kitching byl 7. července 1916 vážně zraněn v jedné z nejkrvavějších bitev 1. světové války – v bitvě na Sommě. Úlomek z levé roztříštěné nohy uschoval a po zotavení z něj vyrobil brož, kterou pak své dívce Lizzie Hunter poslal domů na památku.

Válku britský voják nakonec přežil a po návratu z Francie si Lizzie hned v roce 1918 vzal. O jeho dalším životě po válce se toho však bohužel ví velmi málo. Bizarní brož, stejně jako seržantova fotografie a pohlednice, které své dívce z fronty posílal, byly později darovány univerzitě v Leedsu. Ta jej nedávno spolu s dalšími předměty prezentovala na výstavě nazvané „Nevyřčené příběhy z první světové války“.

„Tahle brož je bizarní a poněkud záhadná věc, která vzbuzuje mnoho otázek. Rádi bychom o ní zjistili mnohem víc,“ uvedl student univerzity Timothy Foster, jenž pomáhal výstavu uspořádat.

Další články

Zavří­t reklamu