Spielberg se tlemí v tlamě makety bílého žraloka | zdroj: Profimedia.cz


Žralok málem potopil režiséra Spielberga

TÉMATA: film

Pro šestadvacetiletého amerického režiséra Stevena Spielberga bylo natáčení filmového hororu Čelisti zlomovým okamžikem v jeho kariéře: mohlo znamenat její konec i strmý vzlet. Rozpočet na film přesáhl plánované 3 a půl miliony dolarů a Spielberg si uvědomoval, že pokud film bude propadák, půjde ke dnu i jeho filmová kariéra.

user-avatar

Jan Kyzlink

3. 08. 2014 | 22:36

Samo natáčení bylo pro režiséra doslova hororem. Největší hrozbou byl obří bílý žralok, kterému dal Spielberg jméno Bruce po svém právníkovi. Stál hodně peněz i děsné nervy. „Při prvním testu se jednoduše potopil,“ vzpomínal producent David Brown.

Na souši se činil vcelku dobře, zato v moři dělal problémy a vždy měl tendenci jít ke dnu. „Velkej bílej debil,“ hodnotil jeho filmové výkony sám režisér. S pomocí této bestie však málem zničil svého velkého konkurenta, hvězdného režiséra George Lucase. Ten když zvědavě strkal hlavu do otevřené žraločí tlamy, Spielberg škodolibě stiskl tlačítko s nápisem „zavřít“. Stisk čelistí pak nechtěl povolit, a tak je museli přivolaní technici doslova páčit silou, aby vyprostili tvůrce Hvězdných válek.

Čelisti se nakonec staly jedním z nejúspěšnějších hollywoodských trháků a Spielberg tak mohl nerušeně pokračovat v natáčení dalších lukrativních snímků. Slavným se stal i sám Bruce. Ještě dlouho po natáčení byl předváděn v bazénu jako rarita technologie filmových pomůcek. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Jan Kyzlink

3. 08. 2014 | 22:36

Zavří­t reklamu