válkaČeskoslovenskoobjevy

Žralok málem potopil režiséra Spielberga

Žralok málem potopil režiséra Spielberga
Zdroj: Profimedia.cz

Pro šestadvacetiletého amerického režiséra Stevena Spielberga bylo natáčení filmového hororu Čelisti zlomovým okamžikem v jeho kariéře: mohlo znamenat její konec i strmý vzlet. Rozpočet na film přesáhl plánované 3 a půl miliony dolarů a Spielberg si uvědomoval, že pokud film bude propadák, půjde ke dnu i jeho filmová kariéra.

Jan Kyzlink 3. srpna 2014

Samo natáčení bylo pro režiséra doslova hororem. Největší hrozbou byl obří bílý žralok, kterému dal Spielberg jméno Bruce po svém právníkovi. Stál hodně peněz i děsné nervy. „Při prvním testu se jednoduše potopil,“ vzpomínal producent David Brown.

Na souši se činil vcelku dobře, zato v moři dělal problémy a vždy měl tendenci jít ke dnu. „Velkej bílej debil,“ hodnotil jeho filmové výkony sám režisér. S pomocí této bestie však málem zničil svého velkého konkurenta, hvězdného režiséra George Lucase. Ten když zvědavě strkal hlavu do otevřené žraločí tlamy, Spielberg škodolibě stiskl tlačítko s nápisem „zavřít“. Stisk čelistí pak nechtěl povolit, a tak je museli přivolaní technici doslova páčit silou, aby vyprostili tvůrce Hvězdných válek.

Čelisti se nakonec staly jedním z nejúspěšnějších hollywoodských trháků a Spielberg tak mohl nerušeně pokračovat v natáčení dalších lukrativních snímků. Slavným se stal i sám Bruce. Ještě dlouho po natáčení byl předváděn v bazénu jako rarita technologie filmových pomůcek.

Další články

Zavří­t reklamu