válkaČeskoslovenskoobjevy

Zpívala před smrtí o Mercedesu, pořídila si však Porsche. Psychedelické auto Janis Joplinové je na prodej

Zpívala před smrtí o Mercedesu, pořídila si však Porsche. Psychedelické auto Janis Joplinové je na prodej
Zdroj: carscoops.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

„Ach, Pane, nechceš mi koupit Mercedes-Benz? Všichni mí přátelé jezdí v Porsche, potřebuju odškodné.“ Tyhle první řádky své poslední písně nazpívala americká zpěvačka Janis Joplinová tři dny před svou smrtí. Sama však jezdila v Porsche, které si nechala v psychedelickém stylu celé pomalovat. Ikonické auto éry hippies je nyní na prodej za 400 tisíc dolarů.

blondie 8. října 2015

Píše se rok 1968, Janis Joplinová má v ruce čerstvou nahrávací smlouvu se společností Columbia, a tak si za 3 500 dolarů kupuje tři roky starý automobil Porsche 356C 1600 Cabriolet. Bílá barva vozu jí však připadá poněkud mdlá a málo výstřední, proto pověří svého kamaráda a bedňáka Dave Richardse, aby s tím něco udělal. Ten jí za 500 dolarů vyzdobí auto sérií psychedelických výjevů s motýly, medúzami, houbičkami, zpěvačkou i její tehdejší doprovodnou kapelou Big Brother & The Holding Company a své umělecké dílo pojmenuje Historie světa. Auto se záhy stane ikonou, reprezentující nejen osobnost rockové zpěvačky, ale celé éry psychedelického rocku.

Janis Joplin

Janis Joplin

„Janis v něm všude jezdila, všude kolem San Franciska a do Los Angeles, kde nahrávala,“ uvedla její sestra a biografka Laura. „Pokaždé, když nastoupila do auta, fanoušci ji poznali,“ dodala. Když kolem projížděla se staženou střechou a vlajícími vlasy, fanoušci po ní pokřikovali. „Pokaždé když zaparkovala a vrátila se, našla přinejmenším jeden vzkaz pod stěrači,“ prozradila dále.

Zpěvaččinu manažeru Gordonovi však z řidičky Joplinové často vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Jak řekl, někdy se hnala do zatáčky na Sunset Boulevardu rychlostí 144 kilometrů v hodině, což byl vzhledem k tehdejší průměrné rychlosti auta 153 km/h obdivuhodný výkon. Rockerku však nakonec zabila úplně jiná jízda. V říjnu roku 1970 se v hotelovém pokoji předávkuje drogami. Jen tři dny poté, co ve studiu nahrála smutné blues Mercedens-Benz, v němž svým expresivním chraplavým hlasem vyzpívala sny americké střední třídy toužící stále po nových věcech, ač jim žádné štěstí ve skutečnosti nepřinášejí.

Porsche 356C 1600 Cabriolet z roku 1965

Porsche 356C 1600 Cabriolet z roku 1965

Porsche, které v okamžiku zpěvaččiny smrti parkovalo před hotelem v Los Angeles, nějakou dobu vlastnil manažer Janis Joplinové Robert Gordon, než je věnoval její rodině. Ta ho v 90. letech nechala zrestaurovat a pak auto bylo po dvě desetiletí vystavováno v Rokenrolové síni slávy v Clevelandu. Letos v prosinci jde ale do dražby.

Další články

Zavří­t reklamu