válkaČeskoslovenskoobjevy

Zpívající květiny nepatří jen do pohádek. Poslechněte si, jakou krásnou hudbu umí tvořit

Zpívající květiny nepatří jen do pohádek. Poslechněte si, jakou krásnou hudbu umí tvořit
Zdroj: www.instructables.com

Rostliny jsou mnohem živější a inteligentnější bytosti, než by se na první pohled mohlo zdát. Prožívají nejen emoce, ale dokážou i komunikovat a dokonce i zpívat a produkovat vlastní hudbu, která má uklidňující i léčivé účinky.

tyrion 20. května 2015

Známe to z pohádky Pyšná princezna, kde král Miroslav v přestrojení za zahradníka vypěstuje pro princeznu květinu, kterou naučí zpívat. Tato zdánlivě zázračná schopnost ovšem nepatří jen do říše pohádek. Experimenty s rostlinami dokázaly, že něco takového je možné i ve skutečnosti.

V severní části Itálie, v podhůří Alp, se výzkumem zpěvu rostlin už od roku 1976 zabývá duchovní komunita nazývající se Damanhur. V rámci svého výzkumu vyvinuli speciální elektrody, které přikládají přímo na květiny, jednu do jejich horních částí, kde jsou listy, a druhou ke kořenům. Pomocí těchto elektrod snímají elektrický náboj, které rostliny vydávají, a ten pak převádějí digitálně do podoby zvuků.

Nejprve však bylo třeba květiny hudbě a zpěvu naučit. Té se učily, jak jinak než poslechem. Výzkumníci jim přehrávali záznamy různých koncertů vážné hudby, naživo jim hráli a zpívali i jiní hudebníci. Rostlinám se hudba zalíbila a začaly ji reprodukovat.

Rostliny se mohou učit hudbě a zpěvu od sebe navzájem.

Rostliny se mohou učit hudbě a zpěvu od sebe navzájem.

Výzkum také ukázal, že rostliny se učí zpěvu i od sebe navzájem. Když zpívající květinu umístili třeba ke stromu, začala mezi rostlinami probíhat jistá forma komunikace a po chvíli i strom začal komponovat vlastní hudbu. Takto se pak hudba šíří dál lesem, až z toho vzniká lesní symfonie. Lidské ucho ovšem tyhle zvuky nedokáže vnímat. Lidem z komunity Damanhur se však podařilo díky speciálně upravenému polygrafu zvuky rostlin zachytit a převést je do slyšitelné podoby.

Další články

Zavří­t reklamu