válkaČeskoslovenskoobjevy

Žokejka Lata Brandisová: První a poslední žena, která vyhrála Velkou pardubickou

Žokejka Lata Brandisová: První a poslední žena, která vyhrála Velkou pardubickou
Zdroj: Equichannel

Píše se rok 1937 a den 17. měsíce října. Pardubické závodiště je zaplněno dosud nevídanou návštěvou – čtyřiceti tisíci diváky. Auto není ani zdaleka ještě běžným dopravním prostředkem, přesto jich zde parkuje přes tři tisíce. Diváci očekávají odstartování 56. ročníku Velké pardubické. Ke startu se pomalu blíží patnáct koní. V patnácti sedlech patnáct jezdců. Mezi nimi je i ona – Lata Brandisová – „ jockeyistka “, jak čteme na rubu dnes již vybledlé fotografie.

Václav Prokůpek 24. května 2017

Není tu poprvé. V roce 1927 její přihláška přivedla pořadatele do rozpaků a až po poradě s anglickým Jockey-clubem ji vydali licenci. Při svém prvním startu měla na klisně Nevěsta pět pádů. Nevzdala a dokončila závod pátá. V roce 1930 byla na Norbertovi čtvrtá. Pak třetí, třetí, druhá a v roce 1935 na starší plavce Normě páté. V jejím sedle sedí i v roce 1937 a nebyla favoritkou. Už pět let tehdy v Pardubicích nezvítězil náš kůň. Ještě nikdy zde nevyhrála žena. „A nevyhraje zde nikdy!“ tvrdí odborníci. Favority se to tu přímo hemží.

Velká pardubická byla považována za příliš náročný dostih pro dámu. Soupeřit se ženou odporovalo důstojnické cti – a většina tehdejších jezdců k důstojnictvu patřila. Vítězství ženy nad důstojníky by pro ně v duchu tehdejší – prvorepublikové – morálky.

Velká pardubická byla považována za příliš náročný dostih pro dámu. Soupeřit se ženou odporovalo důstojnické cti – a většina tehdejších jezdců k důstojnictvu patřila. Vítězství ženy nad důstojníky by pro ně v duchu tehdejší – prvorepublikové – morálky.

Brzy po startu, na Taxisu, padá německý bělouš Herold, dvojnásobný vítěz předchozích ročníků. Jezdec Legnik se zlomenou klíční kostí znovu nasedá a pokračuje se ztrátou v dostihu. Ve vedoucí skupině udává tempo další favorit, francouzský Iarbas. Jsou tu i další němečtí i naši koně. Ale když vyběhnou koně ze známého lesíka, Iarbas už mezi nimi není. V závodě nepokračuje. V té chvíli je Norma na střední pozici. Na vodním příkopu padají další koně, i vedoucí klisna Edenhall z Německa. Na špičku se dostává dvojice československých koní: Quixie se sudetským Němcem Schlagbaumem a Norma s Brandisovou. Vzrušení diváků se stupňuje. Německý Herold dvojici dohání. Ale první dva koně již vbíhají do cílové roviny. Kopyta odhazují drny, muž a žena v sedlech se snaží z koní vydolovat poslední zbytky sil.

Finiš pro sebe rozhodla Norma. Proběhla cílem o sedm délek před Quixií, když se vyhnula s jejím jezdcem Schlagbaumem, horlivým vyznavačem hitlerovské třetí říše. Po pěti letech vyhrál v Pardubicích náš jezdec na našem koni. Poprvé vyhrála Velkou pardubickou žena!

V roce 1946, rok po válce, se více než padesátiletá jezdkyně znovu objevuje v sedle. Kde jinde, než na startu Velké? Štěstí jí však nepřeje – zlomí si klíční kost. O rok později, v sedle Othella, ji čeká nový pád, znovu zlomenina klíční kosti a k ní dvě polámaná žebra. A do třetice: v roce 1949 nastupuje v Pardubicích naposledy. Není to Velká, ale jeden rámcový dostih, ten, který stál život kapitána Poplera. Při hromadném pádu na Hadím příkopu zůstává ležet na zemi. Proražená lebka. Šest týdnů leží Lata Brandisová v bezvědomí na posteli pardubické nemocnice. Trvá to léta, než se jí vrátí paměť.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu