Znečištění vzduchu devastuje planetu a zabíjí ročně miliony lidí.

Znečištění vzduchu devastuje planetu a zabíjí ročně miliony lidí. | zdroj: iflscience.com


Znečištění vzduchu v roce 2015 zabilo 4,5 milionů lidí, spočítali vědci

TÉMATA: znečištění ovzduší | 2015 | zplodiny | úmrtí

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 07. 2018 | 08:52

Spočítat, kolik lidí na celé planetě zemře kvůli znečištění ovzduší, je velmi obtížný úkol. Vědcům z Institutu Maxe Plancka se to ale přesto podařilo. A čísla jsou ohromující.

Podle výpočtů vědců, kteří své závěry založili na speciální počítačové simulaci, v roce 2015 zemřelo v důsledku znečištění vzduchu 4,5 milionů lidí. To je 12 239 lidí denně. Je to, jako by se každý den uskutečnil jeden velký teroristický útok. Svět by byl na nohou, nebo spíše vzhůru nohama, ale umírání lidí v důsledku špatného ovzduší zdaleka takový poprask nevyvolává. Je to přitom mnohem více, než kolik lidí ročně zahyne při autonehodách ( v roce 2015 to bylo „jen“ 1,3 milionu). V započtených 4,5 milionech lidí je 237 tisíc dětí mladších pěti let. Jsou to naprosto děsivá čísla.

Co nás vlastně zabíjí? Miniaturní částečky zplodin, které se valí z komínů elektráren, továren, výfuků automobilů a dalších zdrojů znečištění. Ti praví zabijáci mají jen 2,5 mikronu, jsou třicetkrát tenčí než lidský vlas. Ale právě ty se dostávají velmi lehce do dýchacího traktu a spouští celou řadu nemocí počínaje infarktem až po rakovinu plic.

To není všechno, také se nám do těla dostává ozon, oxid siřičitý a oxid dusičitý. I tyhle látky velmi narušují naše dýchací cesty a jsou pro lidský organismus škodlivé.

Nejvyšší úmrtnost kvůli znečištěnému ovzduší je podle závěrečné zprávy v Asii. Nejvíce se zkracuje život lidem v důsledku znečištění v Africe. Nejsou to překvapující čísla. Asie je industriální velmoc v čele s Čínou, která si ovšem hlavu se znečištěním a ekologií příliš neláme. Důsledky takové politiky dopadají na obyvatele, způsobují předčasná úmrtí plodů a samozřejmě miliony mrtvých obyvatel. Nejvíce ohroženi znečištěním jsou malé děti, staří lidé a nemocní. Ohrožení jsou také chudí lidé, kteří si nemohou dovolit kvalitní lékařskou péči.

Podle jiného výzkumu, realizovaného magazínem The Lancet, zemřelo v roce 2015 v důsledku celkového znečištění (ne jen toho v ovzduší) 9 milionů lidí. To už opravdu stojí za to, aby se někdo nad těmito čísly zamyslel.  OSN má program „Čistá voda“, který bojuje proti znečištění vodních zdrojů. Možná by se měl rychle rozjet také program Čistý vzduch, protože na důsledky znečištění vody umírá mnohem méně lidí než na znečištěné ovzduší.

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 07. 2018 | 08:52

Zavří­t reklamu