válkaČeskoslovenskoobjevy

Známý mýtus je zbořen: Když uděláte krok stranou, Monu Lisu už vůbec nezajímáte

Známý mýtus je zbořen: Když uděláte krok stranou, Monu Lisu už vůbec nezajímáte
Zdroj: inquisitr.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Možná jste už někdy o úkazu zvaném “Efekt Mony Lisy” slyšeli. Jeho podstata tkví v tom, že osoba z obrazu nebo fotografie vás jakoby neustále pozoruje. Nezáleží přitom vůbec na tom, odkud se do očí portrétované osoby díváte. Dáma z nejslavnějšího obrazu Leonarda da Vinciho sice dala tomuto efektu jméno, ve skutečnosti s ním má ale pramálo společného.

Marta Šindlauerová 29. listopadu 2019

Povědomí o tomto optickém jevu už máme přes 2000 let, až donedávna však blíže zkoumán nebyl. Záhadu je možná občas lepší a zajímavější ponechat záhadou. Pravda bývá někdy krutá a nudná, a v tomto případě nás pravda opravuje: Efekt Mony Lisy by se totiž měl jmenovat úplně jinak. Gioconda paradoxně nesplňuje podmínky pro uplatnění tohoto optického klamu. Zjistili to vědci z univerzity v německém Bielefeldu, kteří s pomocí rozkládacího pravítka a 24 dobrovolníků dospěli k překvapivým závěrům.

Zběžným, nepříliš soustředěným pohledem se může zdát, že se Gioconda dívá rovně před sebe. Nicméně pokud se pořádně soustředíte – obzvláště na její oči – můžete záhy zjistit, že se tajemná žena dívá někam za vaše pravé rameno. Abychom byli konkrétní, tak její pohled směřuje 15,4 stupňů doprava, jak zjistili bielefeldští akademici. Což není zrovna hodně. A pokud stojíte jako většina návštěvníků galerie Louvre několik metrů od tohoto slavného plátna, této malé odchylky si nejspíše ani nevšimnete.

Aby vznikl onen optickým klam a pocit, že jste sledováni, nesmí být úhel pohledu portrétované osoby větší než 5 stupňů. Za této podmínky se iluze toho, že nás někdo z obrazu či fotografie sleduje, dokáže udržet. A i když je teď už jasné, že Mona Lisa nás dále než za 5 stupňů již vůbec nesleduje, na věhlasu tohoto efektu to zřejmě nic neubere. Můžeme se na problematiku totiž podívat i z psychologické roviny.

Podvědomě si totiž člověk přeje být v centru pozornosti, být sledován někým nebo něčím, co v nás vyvolává pocit důstojnosti a výjimečnosti; pocit, že Mona Lisa upírá svůj zrak právě na nás, i když je v místnosti další stovka lidí. Takže i když už víte, jak se věci s pohledem Giocondy mají, přesto je tu velká pravděpodobnost, že z Louvru odejdete s hřejivým pocitem u srdce, protože se na vás Mona Lisa podívala.

 

Další články

Zavří­t reklamu