válkaČeskoslovenskoobjevy

Známý čůrající chlapeček je nejlépe oblékaná socha

Známý čůrající chlapeček je nejlépe oblékaná socha
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Manneken Pis neboli Čurající chlapeček je jednou z ikon Bruselu. Sochu si fotí každoročně sta tisíce turistů. A někteří mají to štěstí, že chlapeček je oblečen do nějakého slušivého kostýmu.

Tomáš Chalupa 30. července 2020

Vyhlášená turistická atrakce ve středověkém centru Bruselu je ve skutečnosti „jen“ malá bronzová soška z počátku 17. století, která představuje malého chlapce čurajícího do fontány. Přesto vzbuzuje obrovský zájem turistů, podobně jako náš Pražský orloj.

Nejméně sedmkrát se sochu pokusil někdo ukrást, naštěstí se to nikdy nepodařilo. Jednou ale byla socha unesena na pět dní, než ji našli u skupiny studentů v Antverpách.

Sochu vytvořil barokní sochař Hieronymus Duquesnoy v roce 1619. K soše se váže celá řada legend. Podle jedné jde o sochu dvouletého vévody Godfrieda II. Brabantského, který v roce 1142 se svými vojsky bojoval proti oddílům Berthoutů, pánů z Grimbergenu. Když se vojska k sobě přiblížila, malého vévodu dali vojáci do koše a pověsili na strom. Údajně tím chtěli vyprovokovat Berthouse k útoku. To se podařilo, soupeř zaútočil a prohrál. Na prchající vojáky ještě ze stromu močil dvouletý vévoda.

Podle jiné legendy socha znázorňuje chlapečka jménem Juliaanske. Brusel byl ve 14. století napaden a obležen, obléhatelé městské hradby chtěli vyhodit do povětří, ale jejich doutnák jim počural Juliaanske, čímž zachránil město. Další legendy mluví o ztraceném chlapci, kterého našli močit ve městě, a existují i různé další varianty podobných příběhů.

Bruselští si svého čůrajícího chlapečka náležitě opečovávají, až 130krát za rok ho odívají do stovek různých oblečků. Došlo to tak daleko, že pro oblékání sochy byl vytvořen speciální itinerář, kde jsou určené časy. Loni v prosinci se dočkal poprvé i českého oblečku – navlékli jej do dresu Emila Zátopka.

Část kostýmů, které chlapeček nosil, je vystavena v bruselském muzeu. Nejstarší z nich pocházejí už ze 17. století, ale masově začal tento trend až ve 20. století. Měnění kostýmu je malý ceremoniál, u kterého asistuje dechovka a samozřejmě davy turistů. Při zvláštních příležitostech ze sošky teče alkohol.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu