válkaČeskoslovenskoobjevy

Známky s vůní benzínu: výstavu Václava Zapadlíka oživí motorizované dětské auto z roku 1940

Známky s vůní benzínu: výstavu Václava Zapadlíka oživí motorizované dětské auto z roku 1940
Zdroj: Facebook/Poštovní muzeum
+ 10 fotek+ 11 fotek

Poštovní muzeum v Praze potěší od 18. září do 14. února 2016 milovníky aut i známek. Připravilo pro ně výstavu poštovních známek s motivy historických vozidel, jejichž autorem je světoznámý český malíř a kreslíř Václav Zapadlík.

Ivanhoe 18. září 2015

Každému, kdo se aspoň trochu zajímá o historické automobily, není jméno Václava Zapadlíka neznámé. Jeho do detailu propracované kresby a malby starých vozidel jsou tak přesné a brilantní, že auta lze podle nich i rekonstruovat. Zapadlík je nikdy nemaloval podle fotografií, ale zpaměti, takovou má dokonalou paměť pro detaily!

Tvorba Václava Zapadlíka je však daleko více známa a oceňována v zahraničí než u nás. Obdržel za ni již mnoho cen a jeho dílo je zastoupeno v soukromých sbírkách zahraničních sběratelů i v řadě galerií, jako třeba v prestižním muzeu automobilové krásy Blackhawk v Danville nebo v kalifornském Pebble Beach. Jak sám říká, doma své obrazy moc neprodává, protože nechce vypadat jako lump, který si říká o peníze.

Václav Zapadlík - Světová auta

Václav Zapadlík – Světová auta

Před dvěma roky začal Václav Zapadlík pro Českou poštu vytvářet návrhy poštovních známek s motivy historických vozidel. S touto tvorbou nyní hodlá Poštovní muzeum seznámit širokou veřejnost. Kromě samotných známek zde budou vystaveny také originální návrhy známek a razítek, obálky prvního dne vydání a známkové sešitky zastupující jednotlivé emisní řady z let 2012–2015.

Výstavu oživí zajímavé exponáty, např. motor motocyklu Praga 350, automobilové houkačky, reflektory či tachometry pocházející z automobilů vyrobených v letech v letech 1905–1940. Třešinkou na dortu bude unikátně dochovaný motorizovaný model dětského autíčka z roku, který nechal v roce 1940 pro svého nejmladšího syna vyrobit majitel karosárny Sodomka. V muzeu však tato hračka nezůstane po celou dobu výstavy, ale později ji vystřídá legendární motocykl značky Čechie 33/Böhmerland.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu