válkaČeskoslovenskoobjevy

Antikoncepce ve starověku: Nejvynalézavější byli staří Egypťané

Antikoncepce ve starověku: Nejvynalézavější byli staří Egypťané
Zdroj: wikipedia commons

Stejně jako dnešní lidé si i staří Egypťané chtěli bezpečně užívat sexu, a hledali proto způsoby, jak zabránit nechtěnému početí. Pomoc nacházeli v přírodě a na rozdíl od nás používali jehněčí kondom, pesary z krokodýlího trusu a medu nebo kamenná nitroděložní tělíska. Zajímavou metodou bylo vykuřování pochvy po styku.

Václav Pokorný 12. října 2017

Již před čtyřmi tisíci lety se lidé zamýšleli nad tím, jak zabránit nechtěnému početí. Egypťané přinášejí revoluci v oblasti antikoncepce. V dílnách rozetřeli ženy i muži listy akácie a zelenou pastu smíchali s medem. Směsí pak potírali kousky lněné cupaniny, kterou si ženy vkládaly do vagíny. Byla kombinací mechanické zábrany a též chemické, a to v podobě spermicidu, tedy látky hubící spermie. Jako spermicid fungoval i krokodýlí trus. Ten si společně s medem ženy vtíraly do pochvy.

Jadérka granátových jablíček obsahují mimo jiné přírodní estrogen.

Jadérka granátových jablíček obsahují mimo jiné přírodní estrogen.

Též se používaly antikoncepční čípky připravené z roztlučených granátových jablíček, neboť ty obsahují přírodní estrogen. Egypťanky, které nechtěly otěhotnět, si též do dělohy vkládaly drobné kamínky či zlato, tedy první nitroděložní tělíska. Další starověkou antikoncepční metodou bylo vykuřování pochvy po styku, pro tyto účely bylo dokonce zkonstruováno speciální zařízení.

Ve starém Egyptu se také používaly lněné kondomy.

Ve starém Egyptu se také používaly lněné kondomy.

Bylo samozřejmě pamatováno i na muže. Starověké kresby znázorňují používání kondomů vyráběných ze střívek ryb nebo šitých z jehněčí kůže.

Tyto nejstarší recepty proti početí obsahuje Kahúnský gynekologický papyrus z roku 1850 př. n. l. a Ebersův papyrus z roku 1550 př. n. l.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu