válkaČeskoslovenskoobjevy

Zmizelý chrám bohyně Artemidy se konečně našel po stoletém pátrání. Stál jinde, než uváděl Strabón

Zmizelý chrám bohyně Artemidy se konečně našel po stoletém pátrání. Stál jinde, než uváděl Strabón
Zdroj: Twitter

Švýcarským archeologům se podařil senzační objev. Na řeckém ostrově Euboea nalezli dávno zmizelý chrám bohyně Artemidy. Po legendárním svatostánku, o němž se ve svých spisech zmiňuje starořecký geograf Strabón, se pátrá již od 19. století.

Yvonne Pokorná 6. října 2017

Ruiny chrámu byly objeveny na úpatí kopce Paleokeliski u rybářské vesničky Amarynthos na ostrově Euboea. Nacházely se tak o deset kilometrů dál, než se původně předpokládalo. Archeologové je od 19. století hledali poblíž Eretrie, neboť vycházely z mylných výpočtů starořeckého historika a geografa Strabóna. Chybu až v roce 2007 odhalil švýcarský vědec Denis Knoepfler. V témže roce byl zahájen terénní výzkum pod horou Paleokeliski. Když archeologové odkryli část masivní zdi, tušili, že jsou na správném místě. Ukázalo se, že jde o zbytek portika (delší sloupové chodby) ze 4. století před Kristem, jež mohl být součástí hledaného chrámu.

Vykopávky v Amarynthu

Vykopávky v Amarynthu

Vykopávky začaly v roce 2012, ale až letošní léto získal tým švýcarských archeologů definitivní důkaz. Nápisy uvnitř jádra svatyně a mince se jménem Artemis nenechaly nikoho na pochybách, že jde o chrám zasvěcený této starořecké bohyni. “Během letošních vykopávek byly objeveny stavby nejrůznějšího stáří. Z některých podstavců s nápisy a obkladů se jménem Artemis bylo možné identifikovat svatyni Artemidy Amarysie. Tyto nápisy odkazují k bohyni Artemidě, jejímu bratru Apollónovi a jejich matce Létó,” stojí v tiskovém prohlášení řeckého ministra kultury.

Pozůstatky chrámu Artemidy Amarynthie

Pozůstatky chrámu Artemidy Amarynthie

Svatyně svého času patřila k nejvýznamnějším svatým místům starověkého Řecka. Byla cílovým zastavením každoroční procesí u příležitosti oslav bohyně Artemidy, kterého se účastnili lidé z celého okolí. Artemis byla patronkou a ochránkyní městečka Amarynthos. To odvazovalo své jméno od místního občana jménem Amarynthos, jenž proslul nebývale zbožnou úctou k této bohyni. Artemis, bohyně lovu a Měsíce, byla jednou z neujctívanějších božstev starořeckého panteonu. Artemidin chrám v Efesu na území dnešního Turecka byl jedním ze sedmi divů starověkého světa.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu