válkaČeskoslovenskoobjevy

Zloděj z australského válečného památníku dopaden. Vlčí mák kradl holub na stavbu hnízda

Zloděj z australského válečného památníku dopaden. Vlčí mák kradl holub na stavbu hnízda
Zdroj: boredpanda.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Personál Australského válečného památníku si všiml, že z hrobu neznámého vojáka záhadně mizí vlčí mák. Ještě překvapivější bylo odhalení viníka.

Simona Knotkova 16. listopadu 2019

Květ vlčího máku je symbolem pro válečné veterány. Tradice má svůj původ v básni Johna McCrae „Na flanderských polích“. Právě touto květinou vzdával hold vojákům také Australský válečný památník v Canbeře, který vlčí mák zařadil do pietní instalace.

Jak si pracovníci památníku jednoho dne povšimli, květy z hrobky neznámého vojáka záhadně mizely. Brzy se ukázalo, že tajemným zlodějem není člověk, ale holub, který si z květin stavěl hnízdo. K jeho vytvoření si shodou okolností vybral vitrážové okno upomínající na zraněné vojáky. Historici v tom vidí ještě další symboliku.

„Zejména během prvních válek byla komunikace velmi obtížná. Bezdrátová síť byla za 1. světové války v plenkách a telefonní dráty se kvůli střelbě na západní frontě neustále rozbíjely. Holubi byli proto užiteční, pokud jste někomu chtěli poslat vzkaz. Dokázali se dostat i tam, kam nikdo jiný nemohl,“ připomíná doktorka Meleah Hampton.

32 holubů po konci 2. světové války dokonce obdrželo Medaili Marie Dickinové, ocenění udělované pouze zvířatům.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu