válkaČeskoslovenskoobjevy

Zlatý slavík 1968 v přímém přenosu: Karel Gott a Marta Kubišová slavili své vítězství s Alexanderem Dubčekem

Karel Gott si i letos odnesl titul Český slavík v kategorii zpěváků. V historii ankety, která od roku 1962 do roku 1991 nesla název Zlatý slavík, vyhrál už po dvaačtyřicáté. Mimořádnou cenu Slavíka pro výjimečnou osobnost z jeho rukou převzala Marta Kubišová. Pojďme se vrátit o 49 let nazpátek a připomenout si obě pěvecké legendy v době tak osudové pro celé Československo.

blondie 27. listopadu 2017

Sedmý ročník Zlatých slavíků probíhal ve vypjaté atmosféře, která následovala po invazi armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Slavnostní ceremoniál se konal jen měsíc po smrti studenta Jana Palacha, který se na Václavském náměstí upálil na protest proti sovětské okupaci a pokračujícím ústupkům okupantům ze strany československé politické reprezentace. Ceny se předávaly ve slavnostním salonku legendární restaurace Pelikán v Praze, který býval kdysi špičkou mezi podniky a nyní je uzavřen a chátrá.

Slavnostní recepce v salonku restaurace Pelikán se zúčastnil také jeden z mužů Pražského jara Alexander Dubček.

Slavnostní recepce v salonku restaurace Pelikán se zúčastnil také jeden z mužů Pražského jara Alexander Dubček.

Kvůli událostem Pražského jara věnovala předávání Zlatých slavíků za rok 1968 pozornost také zahraniční média. Recepce se tehdy mimo jiné účastnil i hlavní aktér politických reforem, někdejší 1. tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček, kterého čtenáři zvolili osobností roku 1968. Koncert se vysílal televizí v přímém přenosu a přenášela ho tehdejší síť Intervize.

Karel Gott na koncertu Zlatého slavíka v roce 1968

Karel Gott na koncertu Zlatého slavíka v roce 1968

Pro svého oblíbeného zpěváka a zpěvačku v roce 1968 hlasovalo 22 688 čtenářů časopisu Mladý svět. S velkým přehledem tehdy vyhráli Marta Kubišová a Karel Gott. Gott tehdy sesadil ze slavičího trůnu vítěze z roku 1967 Waldemara Matušku a od té doby této soutěži až na pár výjimek suverénně kraluje. To Marta Kubišová si šla pro svého Zlatého slavíka tehdy naposledy, další rok organizátoři soutěže kvůli ní kategorii zpěvaček zrušili. Od roku 1970 pak Kubišová nesmí z politických důvodů veřejně vystupovat.

Kategorie skupin tehdy neexistovala, ale pokud by se pro ni mohlo tenkrát hlasovat, zřejmě by vyhrálo trio Golden Kids (Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář), které bylo první českou superskupinou a objevem roku 1968.

Naposledy se v této anketě hlasovalo pro nejoblíbenější písničku. Vyhrála to Lady Carneval, kterou pro Karla Gotta složil Karel Svoboda a otextoval Jiří Štaidl. Gott si ní ve stejném roce vyzpíval také zlato na mezinárodním písňovém festivalu v brazilském Rio de Janeiru. Druhou nejúspěšnější písní roku byla Modlita pro Martu, které národ pošle nejvíc hlasů i v dalším roce, takže nezbude než tuto kategorii rovněž zrušit. O 20 let později se píseň stane hymnou Sametové revoluce.

Marta Kubišová při předávání Zlatého slavíka za rok 1968

Marta Kubišová při předávání Zlatého slavíka za rok 1968

Jeden ze čtenářů Mladého světa ve svém dopise redakci okomentoval výsledky Zlatého slavíka za rok 1968 takto: „Generace starších může mít radost z hlasování, které tak jednoznačně prozradilo krásu myšlení naší mládeže. Hlasovali nejen pro krásu zpěvu, pro své milé zpěváky, ale pro ten mimořádný projev myšlenkové jednoty s písní Modlitba Marty Kubišové, která je projevem citu všeho našeho lidu.“

Další články

Zavří­t reklamu