válkaČeskoslovenskoobjevy

Zlatý poklad s 60 dukáty ukrývala louka na Orlickoústecku

Zlatý poklad s 60 dukáty ukrývala louka na Orlickoústecku
Zdroj: Východočeské muzeum - Zámek Pardubice

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století se skrývalo na kopci nedaleko Králík na Orlickoústecku. Poklad objevil náhodný nálezce jen několik málo centimetrů pod povrchem země. Unikátní soubor mincí, který zahrnuje i osmanské ražby, obohatí sbírky Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Václav Pokorný 18. prosince 2018

„Nálezy tohoto typu nejsou úplně běžné. Hlavním oběživem byly mince stříbrné. Mohlo se jednat o vyplacený žold nebo třeba podíl z kořisti,“ řekl numismatik Východočeského muzea Petr Vorel.

Nalezené mince pocházejí z doby od poslední čtvrtiny 16. století do počátku 17. století. Nejmladší datovaná mince ze souboru je z roku 1631. Značnou část nálezu tvoří starší dukáty nizozemské a polské, neobvyklá je i přítomnost mincí tureckých.

Poklad kdosi zakopal nejspíš v polovině 30. let 17. století, tedy v době, kdy na našem území zuřila třicetiletá válka. Svědčí o tom dukáty z té doby, které jsou mimořádně zachovalé. Jedna mince váží přes tři gramy a ryzost zlata je kolem 90 procent. Stříbrné mince byly třikrát těžší. Při delších cestách se lépe převážely zlaté mince, které nebyly tak těžké.

„Dukát je velká hodnota v malé hmotnosti. Zlato mělo vyšší platební sílu než stříbrný tolar. Polské, nizozemské či uherské dukáty platily bez ztráty hodnoty po celé Evropě, v tom bylo jejich kouzlo,“ řekl Vorel. Podle něj by se v tehdejší době za nalezený poklad daly pořídit dvě krávy nebo kvalitní kůň, na koupi domu by již kupec potřeboval peněz víc.

Vysypané mince objevil na podzim na Králicku náhodný nálezce. Pracovníci Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě pak dohledali další v okruhu dvaceti metrů.

Mince byly nejspíš uloženy v koženém sáčku, který se časem rozpadl. Většina mincí ležela na jednom místě, jen část se jich vlivem orby rozptýlila kolem. Nedaleko místa vedla již zaniklá cesta, uvedl archeolog Regionálního muzea David Vích.

Již na jaře příštího roku vysokomýtské muzeum zlatý poklad vystaví. Poctivý nálezce možná dostane odměnu ve výši deset procent z ceny pokladu. Nejdřív ho ale musí numismatici ocenit. „Jsem připravený předložit krajské radě návrh o vyplacení odměny do deseti procent podle zjištěné materiální a historické hodnoty pokladu,“ sdělil náměstek hejtmana Roman Línek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu