válkaČeskoslovenskoobjevy

Zlatý most ve Vietnamu podpírají dvě obří ruce

Zlatý most ve Vietnamu podpírají dvě obří ruce
Zdroj: Wikimedia Commons

Jako vystřižený z Pána prstenů vypadá most pro pěší zvaný Cau Vang (v překladu Zlatý most), který před rokem vybudovali ve Vietnamu. Je jedinečný tím, že jej ve výšce 1400 metrů nad mořem podpírají dvě obrovské boží ruce.

Yvonne Pokorná 19. října 2021

Most je vše, jenom ne fádní a rovný. Opisuje půvabnou křivku a má zlatě zbarvené zábradlí, doplněné o záhony kvetoucích fialových lobelek. Tím, jak se klene nad vrchovinou Ba Na, nabízí pěším úchvatný panoramatický výhled na okolní scenérie. A protože je zavěšený na obřích rukou, stal se záhy po svém otevření v červnu roku 2018 doslova virální senzací.

„Měl jsem v úmyslu vyvolat pocit chůze po zlatě se třpytící niti táhnoucí se skrze boží ruce,“ přiblížil svou ideu hlavní konstruktér mostu Vu Viet AnhN.

Ruce vypadají, jako by byly vytesány ze zvětralého kamene, ale ve skutečnosti jsou vyrobeny ze skleněných vláken a drátěného pletiva. “Navrhli jsme konstrukci rukou a potáhli ji ocelovým pletivem. Pak jsme ji vyplnili skleněným vláknem,” odkrývá výrobní tajemství vietnamská architektonická kancelář Landscape Architecture, jež projekt mostu zrealizovala. Šlo o součást investice ve výši dvou miliard dolarů, která si kladla za cíl přilákat víc turistů do resortu Ba Na v Annamském pohoří. Ten dnes nabízí i mnoho dalších oblíbených turistických atrakcí. Patří mezi ně replika francouzské středověké vesnice s hradem, dokonale pěstěné zahrady, muzeum voskových figurín a pět kilometrů dlouhá kabinová lanovka, jíž se lze na Zlatý most nechat pohodlně vyvézt z nedalekého města Danangu. Lanovka se pyšní zápisy v Guinnessově knize rekordů – jakožto nejdelší nepřetržitá jednokolejná lanovka a současně ta, která překonává nejvyšší převýšení mezi výchozí a konečnou stanicí (téměř 1 300 metrů).

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu