válkaČeskoslovenskoobjevy

Zlatý krucifix přepíše dánské dějiny. Vikingové přijali křesťanství dřív, než se myslelo

Zlatý krucifix přepíše dánské dějiny. Vikingové přijali křesťanství dřív, než se myslelo
Zdroj: www.livescience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Zlatý křížek v podobě Krista s rozpaženýma rukama je nejstarším dosud nalezeným krucifixem v Dánsku. Vzácně zachovalý přívěsek zřejmě nosila vikingská žena. Na poli nedaleko středověkého kostela jej náhodně objevil jeden amatérský hledač pokladů. Nález posouvá christianizaci Dánska o několik desetiletí dříve.

Irena Gruberová 9. května 2016

„Je to naprosto senzační nález, který pochází z první poloviny 10. století,“ uvedla dánská archeoložka Malene Refshauge. „Tento objekt bude určitě figurovat v příštích historických knihách a změní časové období, kdy se Dánové stali křesťany,“ dodala.

K nálezu došlo čistě náhodou, když amatérský hledač pokladů Dennis Fabricius Holm ve chvílích volna prohledával detektorem kovů okolí středověkého kostela poblíž města Aunslev. „Jakmile jsem odstranil hlínu a uviděl šperk, nebyl jsem schopen myslet na nic jiného,“ svěřil se muž dánským médiím. Se svým úlovkem se nejprve pochlubil na sociálních sítích, kde ho přátelé přesvědčili, aby kontaktoval archeology.

Krucifix je přes 4 cm dlouhý a váží 13,2 gramů.

Krucifix je přes 4 cm dlouhý a váží 13,2 gramů.

Krucifix je přes 4 cm dlouhý a váží 13,2 gramů. Znázorňuje postavu Krista s rozpaženýma rukama, vyrobeného ze zlatých filigránových granulí a vláken. Objemný křížek pravděpodobně patřil bohaté vikingské ženě, ač není jisté, zda nositelka byla řádnou křesťankou, či pohankou, která se chlubila uloupeným zbožím.

V každém případě jsou nálezy vikinské bižuterie velmi vzácné. Nestává se běžně, aby se na otevřeném poli našel takový delikátní, drahý šperk. Většinou archeologové nacházejí fragmenty křížů na vikinských pohřebních lodí. Takovéto šperky ale pocházejí z pozdější doby, jsou menší a vyrobené ze stříbra.

Podobný vikingský krucifix se dosud našel jen ve Švédsku.

Podobný vikingský krucifix se dosud našel jen ve Švédsku.

Vzhledem k tomu, že krucifix byl datován do 1. poloviny 10. století, je starší než runové kameny v Jelling. Jeden z nich nechal vztyčit Harald Modrozub v roce 965 na památku své konverze ke křesťanství. Nedávný nález krucifixu však naznačuje, že Vikingové přijali křesťanství ještě dřív. Křesťanští misionáři v zemi působili již o dvě století dříve, ale nedařilo se jim Vikingy obrátit na svou víru. Až tlak ze strany křesťanských obchodních partnerů a zejména vliv sousedního germánského království nakonec vedl k tomu, že v roce 1050 už byla většina Vikingů křesťanského vyznání.

Jeden z runových kamenů v Jellingu, Jutsku. Postava s nataženýma rukama jako na kříži.

Jeden z runových kamenů v Jellingu, Jutsku. Postava s nataženýma rukama jako na kříži.

Další články

Zavří­t reklamu