válkaČeskoslovenskoobjevy

Olé! Zlatem vyšívaný oblek nejslavnějšího španělského matadora je na prodej. Nosil ho i Rudolph Valentino

Olé! Zlatem vyšívaný oblek nejslavnějšího španělského matadora je na prodej. Nosil ho i Rudolph Valentino
Zdroj: Profimedia.cz

Oblek, ve kterém před sto lety zápasil s býky nejznámější španělský toreador Joselito El Gallo, se v Plymouthu nyní prodává v přepočtu za 2 300 000 Kč.

Yvonne Pokorná 22. září 2016

Oblek byl ušit v roce 1917 na zakázku španělské královské rodiny. Ta jej věnovala matadoru José Gomézovi Ortegovi, jemuž se přezdívalo Joselito El Gallo. Joselito pocházel z toreadorské rodiny a v 17 letech se stal nejmladším toreadorem, který získal nejvyšší matadorský titul. Ve své době byl sportovní celebritou a stýkal se s jinými slavnými lidmi. Jedním z nich byl i italsko-americký herec Rudolph Valentino, první mužský filmový sexy idol z éry němého filmu. Ti dva se spřátelili, a když Valentino točil film o mladém toreadorovi Krev a písek, Joselito mu svůj oblek půjčil.

Oba muži sdíleli i podobný osud – zemřeli předčasně v mladém věku a na vrcholu své slávy. Joselitovi bylo dvacet pět, když ho v aréně býk fatálně nabral na rohy, a Valentino o šest let později podlehl zánětu podbřišnice v pouhých 31 letech. Po jeho smrti se dražilo jeho oblečení, mezi jiným i matadorský oblek. Koupil si ho proslulý stínový tanečník Jacques Castier, známý z filmu Král jazzu. Když v roce 2001 zemřel, oblek zakoupil obchod se starožitostmi Parade Antiques v Plymouthu a nechal jej důkladně zrenovovat. Nyní ho nabízí za 85 000 liber.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu