válkaČeskoslovenskoobjevy

Zlatá pagoda Kyaiktiyo popírá zákony gravitace a láká turisty

Zlatá pagoda Kyaiktiyo popírá zákony gravitace a láká turisty
Zdroj: thevintagenews.com

Pagoda Kyaiktiyo neboli Zlatá skála se nachází v Barmě a je jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí v zemi. Její nezvyklý vzhled doslova popírá gravitační zákony.

Tomáš Chalupa 21. března 2019

Pagoda Kyaiktiyo se nachází na vrcholu stejnojmenné hory. Je odtud nádherný výhled na celé území Barmy. Obyvatelé jsou přesvědčeni, že stačí jediný pohled na tento zázrak a člověk začne věřit v buddhismus.

Podle legendy udržuje viklan svou dokonalou rovnováhu díky naprosto přesně umístěnému Buddhovu vlasu ve stúpě. Vlas zřejmě získal v 11. století král Tissa od poustevníka, který jej ukrýval mezi vlastními vlasy. Poustevník nařídil králi, aby dal vyhledat kámen, který tvarem odpovídá jeho hlavě, a do stúpy na jeho vrcholu umístit posvátný vlas. Král, jenž zdědil po svých rodičích, otci Zawgyiovi (skvělém alchymistovi) a matce, dračí nágské princezně, nadpřirozené schopnosti, nalezl skálu na dně moře. Po zázračném přesunu na vrchol hory se člun, který vezl balvan ze dna moře, změnil také v kámen. Tento kámen je vidět zhruba ze vzdálenosti 300 metrů od hlavního kamene a říká se mu Kyaukthanban (stúpa Kamenný člun).

Podle expertů je pagoda důsledkem vulkanické činnosti. Místním lidem ale nikdo jejich legendy o Buddhovi nevymluví a trvají na tom, že jde o jedno z jeho největších děl. Je to také velmi populární poutní místo nejen pro vyznavače buddhismu. Podle další legendy, kdo navštíví místo třikrát do roka, dosáhne osvícení. V posvátné dny se na pagodu vypraví 90 tisíc lidí denně. Pagoda je třetí nejdůležitějším poutním místem v Barmě po pagodách Shwedagon a Mahamuni.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu