válkaČeskoslovenskoobjevy

Zklamání pro pejskaře: Psa vaše tvář nezajímá, upřednostňuje jiné psy

Zklamání pro pejskaře: Psa vaše tvář nezajímá, upřednostňuje jiné psy
Zdroj: unsplash.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Říká se, že člověk je pro psa bohem. A že nikdo jako pes nedokáže člověka tak milovat. To, že svému páníčku často olizuje obličej, se bere za důkaz lásky. Stejně tak oddané psí oči, které pohnou leckterým lidským srdcem. Skutečnost je ovšem taková, že psi na rozdíl od nás nejsou z našich obličejů zrovna unešení. Mnohem více preferují psí fyziognomii.

Yvonne Pokorná 30. října 2021

Mnoho lidí rádo hladí psy po hlavě, někteří je dokonce i pusinkují a láskyplně jim hledí do očí. Při pohledu na psa leckteré lidské srdce jihne. Nový výzkum však naznačuje, že naši čtyřnozí přátelé nesdílí stejné pocity. Podle nedávné studie uveřejněné v  časopise Journal of Neuroscience psy náš rozněžnělý obličej zaujme asi tak jako zadní část naší hlavy.

Prostřednictvím MRI skenování lidí a psů při sledování videí, v nichž vystupovali jak lidé, tak i psi, maďarští vědci zjistili, že zatímco lidé mají specializovanou oblast mozku, která se rozsvítí, když se objeví obličej, u psů tomu tak není. Těm navíc záleží víc na sledování jiných psů než lidských tváří.

„Tváře jsou pro lidskou vizuální komunikaci ústřední … a lidské mozky se také specializují na tváře,“ uvedla pro deník Business Insider spoluautorka studie Attila Andics. To však není případ nejlepšího přítele člověka. Podle znalkyně psího chování psi sice vnímají lidskou tvář, čtou z ní emoce a podle obličejů dokáží rozpoznávat lidi, ale podobně informativní se pro ně zdají být i další signály těla. Jinými slovy, psi si mohou všimnout našich tváří a dokonce i jejich výrazů, ale používají celou řadu dalších informací, jako je řeč těla a hlasové podněty, aby zjistili, jak na tom jsme. Pro lidi jsou však nejcennějším zdrojem informací obličeje.

Thumbnail # Vědci poprvé rekonstruovali tvář psa z období neolitu
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci poprvé rekonstruovali tvář psa z období neolitu

Data ze skenů ukázala, že lidé i psi upřednostňují pozorování členů svého vlastního druhu. Mozek psů byl aktivnější, když viděl jiného psa, ve srovnání s tím, když spatřil lidskou osobu. Ovšem i lidský mozek byl aktivnější při pohledu na člověka než na psa.

Ale to, čím se liší mozek domácích mazlíčků od jejich majitelů, je to, jak moc se zkoumané mozkové oblasti rozsvítily, když se jim ukázal obličej.

Mozek psa se aktivoval stejně, ať hleděl na obličej nebo zadní část hlavy. U lidí se naopak rozsvítil jako vánoční stromeček, když se mu zobrazil obličej, ve srovnání s tím, když hleděl na zadní část hlavy.

Z evolučního hlediska dávají výsledky této studie studie smysl. „Matka příroda nebude investovat do něčeho, co není podstatné  pro přežití,“ vysvětluje odborník na chování zvířat Dr. Carlo Siracusa z Pennsylvánské univerzity a upozorňuje, že psi používají jiné způsoby komunikace, jako je třeba poloha ucha, která je viditelná zepředu i zezadu. „Poloha ucha vypovídá o náladě psa. My lidé nepohybujeme ušima,“ říká Siracusa.

Thumbnail # Fenka Eris má nejdelší čenich na světě. Měří přes 30 centimetrů
Mohlo by Vás zajímat:

Fenka Eris má nejdelší čenich na světě. Měří přes 30 centimetrů

Psi mají také zvláštní čich, který je 10 000 až 100 000 krát citlivější než u lidí. Mohou tedy zachytit feromony, které po sobě zanechali ostatní psi, což jim může zprostředkovat více informací než prostý pohled na obličej.

Nicméně tím, jak se pes stal v důsledku domestikace na člověku závislým, vyvinul si i schopnost odezírat informace z lidské tváře. Snaží se z výrazů obličeje pochopit, co mají lidé za lubem. Zda od nich dostane něco k jídlu nebo mu hrozí trest. Podle odborníků nás psi vnímají jako celek a také nás jinak oceňují. Rozhodně ne podle krásy našeho obličeje, jako tomu často bývá u lidí. Experimenty ukázaly, že u psů bude méně pravděpodobné, že půjdou k osobě, která prokázala sobecké chování například tím, že se odmítla rozdělit o sušenky.

A tak, i když psi preferují psí tváře, může pejskaře utěšit fakt, že psi nás milují se vším všudy, bez ohledu na to, jak zrovna vypadáme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu