Dva bratři na Titanicu původně vůbec neměli být.

Dva bratři na Titanicu původně vůbec neměli být. | zdroj: vintag.es


Zkázu Titanicu přežili také tito dva chlapečci. Proč byli jako jediné zachráněné děti bez rodičů?

TÉMATA: titanic

user-avatar

Simona Knotková

26. 03. 2017 | 10:46

Pouhých 710 lidí přežilo tragédii parníku Titanic, který po srážce s ledovcem klesl 15. dubna 1912 ke dnu Atlantiku. Mezi zachráněnými pasažéry byli i čtyřletý Michel a dvouletý Edmond Navratilovi.

Na posledním záchranném člunu byli také dva malí chlapci. Nemluvili anglicky a nedoprovázel je žádný dospělý. Nikdo tedy nevěděl, co jsou přesně zač. Po přestoupení na palubu záchranného parníku Carpathia se jich ujala pasažérka první třídy Margaret Bechstein Hays, která si je vzala s sebou do New Yorku. V tisku se pak o chlapcích psalo jako o sirotcích z Titanicu.

Díky novinovému článku si jich později všimla Francouzka Marcelle, jejich skutečná matka. Společnost White Star Line pro ni poslala parník Olympic, aby se mohla s chlapci znovu spojit. Její vyprávění konečně vyřešilo záhadu osiřelých dětí.

Setkání matky se syny

Michel a Edmond se na Titanic dostali společně s otcem Michelem, původem slovenským imigrantem, který chlapce unesl a chtěl se s nimi přestěhovat do Ameriky. Manželská dvojice spolu už nežila a oba chlapce měla ve svém opatrovnictví matka. Do parníku Michel nastoupil pod falešným jménem Louis M. Hoffman, děti pak uváděl jako Louise a Lolu.

Během plavby je měl neustále u sebe a vyhýbal se jakýmkoliv konverzacím s ostatními pasažéry. Do záchranného člunu se jako muž z druhé třídy však nedostal a s dalšími patnácti stovkami obětí zahynul v ledových vodách. Jeho tělo bylo pohřbeno na židovském hřbitově Baron de Hirsch Cemetery v kanadském Halifaxu.

Michel Navratil

Michael mladší na ráno, kdy se Titanic potopil, později vzpomínal: "Nepamatuji si, že bych se bál, jenom se mi líbilo, jak loď udělala žbluňk. Seděli jsme vedle dcery amerického bankéře, která s sebou měla i svého psa – nikdo proti tomu neprotestoval. Mezi lidmi na člunu byly obrovské sociální rozdíly. Později mi došlo, že kdybychom nebyli z druhé třídy, zemřeli bychom. Lidé, kteří přežili, často podváděli a byli agresivní. Ti poctiví neměli šanci přežít."

Právě starší z bratrů se stal i posledním žijícím mužským přeživším z Titanicu (zemřel v roce 2001).

 

 

 

témata

user-avatar

Simona Knotková

26. 03. 2017 | 10:46

Zavří­t reklamu