válkaČeskoslovenskoobjevy

Zkáza měla přijít za desetiletí, teď vědci říkají, že máme jen pár let

Zkáza měla přijít za desetiletí, teď vědci říkají, že máme jen pár let
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Globální oteplování je největší hrozbou pro lidskou civilizaci od jejího vzniku. Vědci zpracovávající počítačové modely a predikce dlouho varovali, že kolem roku 2050 dojde ke zvýšení globální teploty o 1,5 stupně Celsia, což je tzv. „no return point“. Jenže tenhle bod má podle zpřesněných modelů přijít už za pár let.

Tomáš Chalupa 30. července 2021

Studie v odborném časopise Climate Dynamics zakládá vážný důvod k obavám. Vědci použili nový, mnohem přesnější model a podle něj dojde k nevratné změně klimatu mezi lety 2027 – 2042. Pokud by tedy platila dolní hranice, máme necelých 7 let (spíše méně) na to, jak zachránit planetu i vlastní civilizaci. Nejambicióznější plány na snížení emisí CO2 přitom počítají s rokem 2050, a to ještě panují vážné pochybnosti, zda je něco takového možné. Znamená to totiž nejen přechod na čisté energie, ale i spoustu dalších změn. Amerika od klimatické dohody za dob Donalda Trumpa odstoupila, takže výsledky zatím nejsou takové, jak by si světoví lídři představovali. Teď je navíc začne ještě víc tlačit čas.

Ale zpět k modelu. Tím je model SCRF, který bere v úvahu daleko více proměnných než předchozí modely. Předpovídat globální klima je totiž mimořádně komplexní operace a její přesnost závisí právě na tom, kolik proměnných a jak detailně je schopen daný model propočítat. “Náš nový přístup se zakládá na historických klimatických údajích a nikoliv na teoretických vztazích, které nedokonale zachycuje model GCM. Umožňuje nám to odhadnout citlivost na klima a její vývoj z přímých pozorování s několika předpoklady,” říká jeden z autorů studie Raphael Hébert z Institutu Alferda Wegenera. Model také podle něj zredukoval míru neurčitosti na polovinu oproti dříve používanému modelu IPCC.

“Teď, kdy se vlády konečně rozhodly něco dělat ve věci změny klimatu, se musíme vyhnout situacím, kdy nám politici budou tvrdit, že zabránit nebezpečným dopadům lze jen s minimální aktivitou. Náš nový model ukázal, že časový prostor pro lidstvo se zmenšil,” říká další z autorů Shaun Lovejoy z McGill University.

Thumbnail # Překvapivý objev: Globální oteplování se některých ledovců netýká
Mohlo by Vás zajímat:

Překvapivý objev: Globální oteplování se některých ledovců netýká

Je to tedy jasné, lidstvo jako celek má nůž na krku a musí jednat rychle, razantně a efektivně. Doposud se to příliš nedařilo a času je stále méně. Jakmile se globální teploty zvýší o 1,5 stupně, nebude možné už nastartované procesy zastavit. Ledovce roztají, hladiny moří se zvýší, mořské proudy změní svůj směr, části planety budou neobyvatelné. Pandemie covidu proti tomu bude legrace. Vědci tak opakovaně upozorňují, že nám dochází čas a musíme jednat hned.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu