válkaČeskoslovenskoobjevy

Zkáza lodi RMS Lancastria je dodnes chráněné tajemství

Zkáza lodi RMS Lancastria je dodnes chráněné tajemství
Zdroj: Wikimedia Commons

17. června 1940 došlo k jedné z nejhorších námořních tragédií za celou druhou světovou válku. Britský parník HMS Lancastria se potopil ve francouzském přístavu Nantes. Na lodi zemřely tisíce lidí, přesný počet dodnes není znám. A je toho více, co se neví.

Tomáš Chalupa 19. prosince 2021

Plavidlo zrekvírovala britská vláda, aby pomáhalo s evakuací vojsk z evropského kontinentu. Válka se vyvíjela špatně, Britové se potřebovali stáhnout zpět na ostrovy a potřebovali velké parníky, jako byla právě Lancastria.

Den před katastrofou kotvila ve společnosti třech desítek dalších plavidel v ústí řeky Loiry poblíž St. Nazaire. Druhý den ráno se na palubě objevili tři armádní důstojníci a ptali se kapitána Rudolpha Sharpa, kolik lidí může maximálně jeho loď pojmout. Kapitán odpověděl, že to může být 3000 lidí. A tak se na palubu začaly naloďovat tisíce pasažérů. Úředníci, letecký personál, zaměstnanci ambasády, letečtí mechanici, civilisté, rodinní příslušníci, zkrátka byla to pestrá směsice lidí. Každý s sebou měl také zavazadla. Není přesný záznam o tom, kolik lidí bylo na palubě. Sharp uváděl, že 5500, jeho důstojníci ale zapsali 7200 pasažérů. Obě čísla byla vysoko nad limit, který Sharp sám uvedl armádním důstojníkům.

Kolem oběda přilétla německá letadla a začal nálet. Vedle kotvící SS Oronsay byla poškozena, takže kapitán Sharp nařídil vyplout. Na širém moři se cítil bezpečněji než mezi houfy lodí. Ale k dispozici nebylo žádné doprovodné plavidlo, které by Lancastriu chránilo před ponorkami. Sharp tak musel čekat, až se odvleče Oronsay a on využije její eskortu. Jenže čekání se protahovalo a odpoledne začal další nálet. Tentokrát Lancastrii zasáhly tři bomby a za pouhých 15 minut klesla ke dnu.

Byla to příšerná katastrofa. Stovky lidí zahynuly v útrobách lodi, další se utopily nebo zabily při skoku do vody, který mnohdy skončil zlomeninami, další se podchladily v ledové vodě, do toho všeho kropily kulomety německých Stuk vody plné trosečníků. Podařilo se zachránit pouze 2477 lidí, zbytek zahynul.

Moře ještě po týdnu vyplavovalo na břeh mrtvoly pasažérů z Lancastrie. Winston Churchill nařídil veškeré informace o potopení lodi utajit. Cílem bylo nedemoralizovat ještě více britské obyvatelstvo, které vidělo, jak se její vojska potupně vrací z Francie. Zkáza takového rozsahu mohla ještě více podlomit morálku lidí na Britských ostrovech.

Stupeň přísně tajné na všech dokumentech z této události bude platit až do roku 2040, do té doby se nikdo nedozví, kolik lidí vlastně na palubě lodi bylo. Média tehdy o Lancastrii vůbec nepsala, stejně tak mlčela i oficiální místa. Obrovská katastrofa tak zůstala utajena a ani dnes toho o ní mnoho nevíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu