válkaČeskoslovenskoobjevy

Zkáza letu Swiss Air 330 byla největším teroristickým útokem ve Švýcarsku

Zkáza letu Swiss Air 330 byla největším teroristickým útokem ve Švýcarsku
Zdroj: wikipedia commons

„Kouř na palubě, nic nevidíme!“ Taková zpráva přišla od pilotů letu Swiss Air 330 krátce předtím, než stroj narazil do země. „Havarujeme, sbohem všichni,“ byla poslední slova kapitána. Pak čtyřmotorový dopravní Convair Coronado dopadl do lesa poblíž Würenlingenu u curyšského letiště. Byl 21. únor roku 1970.

Tomáš Chalupa 21. února 2020

Na palubě zahynulo 48 lidí, 38 pasažérů a 9 členů posádky, nepřežil nikdo. Devět minut po vzletu z curyšského letiště vybuchla v nákladovém prostoru letadla bomba. Letoun ztratil vnitřní tlak, piloti bojovali o ovládání letadla, ale smrticí se nakonec ukázal kouř, který je zcela oslepil. Nebyli schopni situaci zvládnout. Šlo o teroristický útok, nejhorší v dějinách Švýcarska. Přestože se podařilo celý teroristický útok objasnit a vyšetřit, za tuto masovou vraždu nebyl dodnes nikdo odsouzen.

Otevření amerických tajných archivů umožnilo zrekonstruovat, co stálo za zkázou letu Swiss Air 330. Nejdříve si shrňme známá fakta. Do letounu, přesněji do jeho nákladového prostoru, byla umístěna bomba s barometrickým spínačem. To znamenalo, že bomba sama vybuchla poté, co stroj dosáhl určité výšky. Ve stejný den, kdy došlo ke zkáze švýcarského Convairu, vybuchla stejná bomba také v nákladovém prostoru Caravelly rakouských aerolinií, několik minut poté, co odstartovala z Frankfurtu na cestě do Vídně. Piloti ale naštěstí dokázali s poškozeným strojem přistát. Bylo jasné, že šlo o simultánní teroristický útok. Mluvilo se zejména o Palestincích, přesněji Lidové fronty za osvobození Palestiny, což byla radikální teroristická organizace bojující proti Izraeli a jeho západním spojencům.

Vyšetřovatelé skutečně potvrdili, že obě bomby umístily do letadel lokální buňky palestinské teroristické organizace. Policie identifikovala čtyři pachatele. Dva Jordánce Sudiana Kaddoumiho a Badawi Jawhera a dva další muže jménem Jásir Kásim a Abdallah Toboul. Všichni byli v době vyšetřování výbuchu už dávno kdesi na Blízkém Východě. Švýcarská strana ale nikdy nevynaložila nějaké zvláštní úsilí, aby je našla a postavila před spravedlnost, což vedlo k mnoha konspiračním teoriím.

Mluvilo se o tom, že se Švýcaři dohodli s Palestinci, že nebudou chtít vydat atentátníky výměnou za to, že Palestinci už nikdy nezaútočí na švýcarské občany. Jenže jak ukázaly informace z amerických archivů, věc je ještě složitější. FBI totiž zjistila, že prvotními iniciátory útoku byli dva neznámí muži ze Západního Německa, kteří se obrátili na tamní palestinskou buňku. Němci nabídli pomoc, vymysleli celý plán včetně použití barometrické rozbušky. Problém je, že dodnes nikdo neví, kdo tito dva muži byli. Po útoku se po nich slehla zem a nikdy se je nepodařilo vypátrat. Podle FBI je však nepochybné, že to byli oni, kdo zosnovali zkázu letu 330.

Zbývají tak jen spekulace, že oni muži mohli být členové Rudých brigád, německé teroristické organizace nebo východoněmecké tajné služby Stasi, nebo to mohli dokonce být Izraelci. 70. léta byla bouřlivá, teroristických skupin i spletitých politických zájmů, které se protínaly na mnoha místech, bylo nepřeberné množství, takže v oblasti spekulací je možné prakticky všecko. Pravdu o tom, kdo spáchal nejhorší teroristický čin ve Švýcarsku, se ale možná už nikdy nedozvíme.

Další články

Zavří­t reklamu