Cokoliv se ponechá pod zkamenělým pramenem, samo se promění v kámen

Cokoliv se ponechá pod zkamenělým pramenem, samo se promění v kámen | zdroj: sciencealert.com


Zkamenělý pramen v Knaresboroughu dodnes láká turisty

TÉMATA: prameny | záhady | voda | velká británie | geologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 07. 2019 | 13:00

V Knaresboroughu se nachází pramen, který dá všem objektům ponořeným do vody tvar, jako by zkameněly. Pokud tam přinesete cokoliv a necháte to tam po dobu několika týdnů či měsíců, předmět bude poté obalen kamennou krustou.

Zkamenělý pramen byl otevřen v Knaresboroughu poprvé pro veřejnost už v roce 1630. A dodnes láká turisty, kteří si chtějí na vlastní oči prohlédnout jeho schopnosti. Po staletí si lidé mysleli, že v prameni sídlí démoni a ďáblové. Stěna pramenu navíc připomíná obří lebku, takže fantazie středověkých lidí pracovala na plné obrátky. Nikdo navíc nechápal, co se s předměty poblíž pramenu děje. Dokonce věřili, že pokud na stěnu pramenu sáhnou, sami zkamení.

Ve skutečnosti odborníky nejvíce fascinuje rychlost celého geologického procesu. Lidé, kteří zde zanechali nějaký objekt, zjistili už po několika týdnech, že se jako by změnily v kámen. Návštěvníci tam nechávají předměty velmi rádi – od plyšových medvídků přes čepice a klobouky až po bicykl.

Vědci prozkoumali složení vody v prameni a zjistili, že obsahuje extrémně vysoké množství minerálů. Ve skutečnosti tedy nedochází ke zkamenění, ale k obalení objektů krustou těchto minerálů. Na pohled v tom ovšem není žádný rozdíl. Úroveň minerálů v prameni je tak velká, že je zakázáno ji pít.

Zajímavé je, že lidé dříve tuto vodu pili a dokonce se v ní koupali, tedy aspoň ti, kteří se neobávali, že zkamení. V roce 1538 napsal John Leyland, že se lidé v prameni koupou, protože je dobře znám svými zázračnými účinky.

Na vzácném prameni si udělala kariéru také Ursula Southeilová známější jako Matka Siphton, která je populární věštkyní. Ta o sobě prohlašovala, že se narodila v jeskyni s pramenem. V roce 1630 prodal král Karel I. pozemek, na kterém se pramen nachází, Siru Charlesovi Slingsbimu, který rychle rozeznal potenciál místa. Začal sem lákat návštěvníky a organizované skupiny, od kterých pochopitelně vybíral za návštěvu poplatky. Dodnes je pramen považován za vůbec první turistickou atrakci ve Velké Británii.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 07. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu