válkaČeskoslovenskoobjevy

Na střechách hongkongských domů to kypí životem

Na střechách hongkongských domů to kypí životem
Zdroj: amusingplanet.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Hongkong je obrovská metropole s největším počtem mrakodrapů na světě. Čtyři roky se francouzský fotograf Romain Jacquet-Lagrèze zabýval jejich fotografováním. A přišel na to, že střechy těchto budov jsou obydleny a žijí svým vlastním životem.

Tomáš Chalupa 8. ledna 2019

V Hongkongu je 7044 budov, které mají více než 12 podlaží, a splňují tedy kritérium pro výškovou budovu. „Znamená to, že pokud stojíte na střeše, s velkou pravděpodobností je někde nad vámi někdo, kdo na vás vidí,“ říká Jacquet-Lagrèze.

Lidé bydlící v nižších domech přesto podle něj sami sebe jaksi vnitřně přesvědčili, že tam mají soukromí a že je nikdo nevidí. Střechy tak žijí svým vlastním životem. Běžné je, že na střechách ženy věší prádlo, někdo si také rád na střeše postaví bazén, další pěstuje zeleninu a má na střeše záhonek. Je ale docela běžné, že některé školní hodiny se konají na čerstvém vzduchu na střeše školy, s výhledem na okolí. Hotely mají na střechách bary, taneční parkety nebo dokonce promítací plátna a improvizovaná kina. Tvořivost obyvatel města nezná v této oblasti mezí.

Tento podivuhodný svět střešního života ale pozvolna mizí. Úřady nejsou tomuto způsobu příliš nakloněny. Nové budovy jsou koncipovány tak, že střechy už jsou dopředu rezervovány pro obyvatele nejvyšších a nejdražších bytů, nebo je na ně jednoduše zakázán vstup. Mnoho nižších budov je také postupně bouráno, aby udělaly místo pro další mrakodrapy. Jacquet-Lagrèze se tak na svých fotkách snaží zachytit tento nevšední mizící svět na střechách hongkongských domů.

Další články

Zavří­t reklamu