válkaČeskoslovenskoobjevy

Život vikingského vládce Rusi Olega je obestřen mýty

Život vikingského vládce Rusi Olega je obestřen mýty
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Oleg byl varjažský válečník pocházející ze Švédska, který je považován za zakladatele Kyjevské Rusi. Jeho život je opředen legendami, přitom o jeho existenci víme jen z jednoho pramene – nejstaršího ruského letopisu "Povesti vremennych let".

Tomáš Chalupa 12. ledna 2021

Varjagové přišli ze Skandinávie do Novgorodu jako elitní válečníci. V roce 879 se narodil Oleg, přesné místo není známo, zřejmě to bylo někde ve Švédsku. Oleg měl být příbuzný Rurika, legendárního zakladatele nejstarší ruské panovnické dynastie Rurikovců; jaký ale byl přesně jejich vztah, se rovněž neví. Rurik vládl Novgorodu a po jeho smrti se vlády ujal právě Oleg.

Ten se rozhodl, že je třeba území pod jeho kontrolou výrazně rozšířit. Dobyl Smolensk, který tehdy patřil slovanským Krivičům, a později i Kyjev, jenž byl v držení dvojice jiných Varjagů – Askolda a Dira. Porazil před Kyjevem jejich vojsko a stal se pánem nového útvaru, kterému říkáme Kyjevská Rus.

Olegovi to nestačilo a z Kyjeva, který učinil svým sídelním městem, podnikl velký útok na samotnou Konstantinopol, centrum mocné Byzantské říše. V jeho vojsku nebyli jen Varjagové, ale také Slované, Litevci a další baltské národy. Jenže Oleg přecenil své síly a Konstantinopol nedobyl. V roce 911 se o to opět pokusil a sice znovu město nezískal, ale podařilo se mu je oblehnout a vyděsit místní tak, že s ním raději uzavřeli smlouvu zaručující jeho kupcům obchodovat v Konstantinopoli. To bylo asi maximum možného, co mohl Oleg získat, na dobytí města nejspíš neměl síly ani při druhém pokusu.

Thumbnail # Vikingové ve službách byzantského císaře vytvořili profesionální armádu
Mohlo by Vás zajímat:

Vikingové ve službách byzantského císaře vytvořili profesionální armádu

Po této úspěšné výpravě se Oleg odebral na sever, kde zemřel u Ladožského jezera. Jeho smrt je opředena zřejmě nejznámější legendou. Od kouzelníka se kdysi dozvěděl, že zemře a zahubí ho jeho vlastní hřebec.  Oleg proto poslal svého koně pryč a vyhýbal se od té doby jízdě na koních. Roky plynuly a pak jednou dostal zprávu, že hřebec již zemřel. Oleg se vypravil na místo, kde ležela kostra koně a botou šlápl na jeho lebku. Z té vylezl had a uštknul ho. Oleg ihned zemřel.

Jde o legendu, ostatně život Olega je jich plný. Nikdo dodnes nenašel místo, kde je pohřben. Bylo prohledáno několik varjažských pohřebních mohyl, ale nikde neležel Oleg. Místo jeho posledního odpočinku je tak stále záhadou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu