válkaČeskoslovenskoobjevy

Život v postbiologickém univerzu: Vyzraje člověk nad smrtí, a za jakou cenu?

Život v postbiologickém univerzu: Vyzraje člověk nad smrtí, a za jakou cenu?
Zdroj: messagetoeagle.com

Americký futurolog Ray Kurzweil se domnívá, že lidé se v brzké budoucnosti stanou nesmrtelnými. Pomocí nanotechnologií zastavíme stárnutí a obelstíme smrt. Naše biologické orgány budou nahrazeny umělými a lidský život už nebude končit smrtí.

Tomáš Chalupa 5. října 2018

„Já a mnoho dalších vědců se domníváme, že už za dvacet let budeme schopni přeprogramovat naše těla tak, aby se zastavilo nebo dokonce zvrátilo stárnutí. Nanotechnologie nám umožní věčný život,“ říká Kurzweil. Lidé podle něho získají nové schopnosti. Uběhnou patnáctiminutový běh na jeden nádech, pod vodou vydrží na jedno nadechnutí několik hodin. Naše krvinky nahradí nanoroboti, kteří budou pracovat mnohem efektivněji. Rozšíří se také naše mentální kapacity, budeme schopní napsat celou knihu za pouhých několik minut, naše paměť bude schopná pojmout ohromující množství dat, které nezapomeneme.

Kurzweil předpokládá celkem logicky, že vyspělé mimozemské civilizace budou v tomto snažení o nesmrtelnost ještě mnohem dál než lidé. Budou se podle něj pohybovat v jakémsi postbiologickém univerzu. Podle Kurzweila už nyní existují někde ve vesmíru rasy, které jsou v podstatě robotické. Je otázkou, od kdy přestane být tvor biologickou entitou a stane se spíše strojem. Co z člověka musí být zachováno, aby byl ještě smrtelným biologickým tvorem, a kdy bude spíše strojem? To jsou velmi složité etické otázky, na které není snadné odpovědět.

Nanorobot je robot o velikosti řádově nanometrů resp. až živočišných buněk.

Nanorobot je robot o velikosti řádově nanometrů resp. až živočišných buněk.

Pokud už nyní existují takovéto vyspělé rasy, zřejmě o naši civilizaci nemají žádný zájem. Propast mezi námi je tak ohromná, že není možné spolu ani navázat kontakt, podobně jako mravenec nemůže navázat kontakt s člověkem. Vnímání času takových mimozemských civilizací bude zcela jiné než naše. Proč vůbec měřit čas, pokud je člověk nesmrtelný?

S tím souvisí mnoho dalších otázek. Například jestli je vůbec dobré chtít být nesmrtelný? Může naše planeta uživit masy lidí, které se budou už jenom neustále zvětšovat, a to velmi dramaticky? Pokud nikdo neumře, lidstvo může čítat během jedné dekády třeba 50 miliard lidí. Není možné, aby takový počet lidí mohl vedle sebe žít na jedné planetě. Jedinou možností je proto kolonizovat okolní planety. A i kdybychom byli složení ze samých technických komponentů, i ty mají omezenou trvanlivost a nakonec se pokazí. Jistě, lze je vyměňovat, jako to děláme třeba u součástek našeho auta, ale vše se vyměnit nedá a vše se nezadržitelně blíží ke konci. Takový je totiž zákon přírody. Zcela vyhrát závod s časem zřejmě nelze, lze ale lidský život extrémně prodloužit.

Další články

Zavří­t reklamu