Hlubokomořské hydrotermální prameny mohou být kolébkou života na Zemi.

Hlubokomořské hydrotermální prameny mohou být kolébkou života na Zemi. | zdroj: iflscience.com


Život kdysi vznikl možná v hlubinách u teplých pramenů

TÉMATA: oceány | moře | život

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 12. 2019 | 12:00

Jak vlastně vznikl život a kde se poprvé objevil? Víme, že to bylo ve vodě, ale vědci z Londýna se na celý problém podívali podrobněji a došli k zajímavým závěrům. Hlavním z nich byl fakt, že život se poprvé nejspíše objevil ve velkých hloubkách v hydrotermálních pramenech nebo jejich okolí.

Vědci nasimulovali podmínky podobné těm, jaké panují v hlubokomořských vulkánech a teplých pramenech. V horké slané vodě se jim podařilo vytvořit protobuňky, které byly kdysi dávno zárodkem života na Zemi. Podle nich byly právě hlubiny a teplé prameny na dně moře oním místem, kde se život poprvé objevil.

„Existuje množství různých konkurenčních teorií o tom, kde a jak vznikl první život. Hydrotermální prameny byly od počátku jedním z nejslibnějších míst. Naše závěry dodávají této teorii ještě větší váhu,“ říká Nick Lane z vědeckého týmu, který experimenty prováděl.

Tým navazoval na předchozí neúspěšné pokusy vytvořit protobuňky v chladné sladké vodě. Tam se protobuňky vytvořit nepodařilo. Vědci se původně domnívali, že teplo, vysoká salinita a alkalinita vody kolem hydrotermálních pramenů bude tvořit překážku pro vznik protobuňek. Ve skutečnosti se ukázalo, že jejich tvorbu naopak podporují a urychlují. Protobuňky vznikají zejména z určitého malého okruhu nasycených mastných kyselin.

„Nemůžeme stále s jistotou říct, kde se první život poprvé objevil, ale díky našemu výzkumu jsme ukázali, že hydrotermální prameny nemůžeme z těchto úvah vyloučit,“ dodává Lane. Závěry jeho skupiny mohou mít význam i pro hledání života ve vesmíru. Například ledové měsíce kroužící kolem Saturnu a Jupitera mohou skrývat pod ledem oceány s podobnými hydrotermálními prameny.  „Naše studie by mohla pomoci s hledáním života na jiných planetách a pomoci nám se rozhodnout, kde vlastně mimozemský život hledat,“ uzavírá Lane.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 12. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu