válkaČeskoslovenskoobjevy

Život jazzové superstar Lee Morgana ukončila přímo na jevišti jeho žena

Život jazzové superstar Lee Morgana ukončila přímo na jevišti jeho žena
Zdroj: allthatsinteresting.com

Lee Morgan byl geniální trumpetista a legendární jazzman. Jeho kariéra a vlastně celý jeho život připomínal horskou dráhu. Když byl na dně, zachránila ho jeho žena. Ovšem byla to také ona, kdo nakonec celou tu jízdu ukončil.

Tomáš Chalupa 24. července 2018

Lee Morgan se narodil 10. července roku 1938 ve Philadelphii. Od mládí miloval jazz a věděl, že jeho život a tahle hudba budou vždy spojeny. Než začal hrát na trubku, hrál také na saxofon a vibrafon. Trumpeta se mu ale líbila nejvíce. A také to s ní nejlépe uměl. Když začal už v patnácti letech docházet na lekce ke známému jazzmanovi Cliffordu Brownovi, jeho hraní se dostávalo rychle do nových výšin.

Začal hrát po klubech a připojil se k formaci Dizzy Gillespie Big Band. To mu bylo pouhých 18 let, ale ve světě jazzu už si začínal získávat jméno coby geniální trumpetista. Když předběhneme události, pro prominentní label Blue Note nahrál pětadvacet alb. Hrál s mnoha předními jazzovými formacemi. Jeho jméno se stalo pojmem.

Kromě hudby byl ale jazz také životní styl. A překvapivě to nebyl uhlazený život gentlemanů ve smokingu, jak by se možná mohlo zdát. Spíše by se dal přirovnat k dnešnímu světu hip hoperů. Byla to neuvěřitelná divočina, plno drog, sexu, problémů se zákonem, zkrátka pořádná jízda na hraně.

Morgan s ostatními muzikanty pořádal divoké honičky v autech ulicemi města, pitky a večírky navazovaly plynule jeden na druhý. Velkou roli hrál také heroin, který bral kde kdo, Morgana nevyjímaje. Stal se na něm dokonce závislým, a byl tak kromě jazzmana také feťákem. I jeho hudba tím trpěla, zhoršila se a i na nekonformní svět jazzu se stala zmatenou a nepochopitelnou.

Morgan jednou v opilosti usnul u radiátoru a ten mu spálil část hlavy. Zranění po sobě zanechalo velkou jizvu a kus spálené kůže. Morgan se postupně dostal do bodu, kdy ho fetování zajímalo mnohem více než vlastní hudba. A to je konec pro jakéhokoliv muzikanta.

V době, kdy už téměř pověsil hudbu na hřebík a jeho život se ubíral těmi nejtemnějšími uličkami, potkal Helen Mooreovou, která byla v jazzových kruzích velmi známá. Provozovala neformální klub, který sloužil jako útočiště pro muzikanty, kterým se zrovna nedařilo nebo kteří se prostě potřebovali na nějakou dobu někam uklidit. Jednoho dne se v tomto útočišti objevil zubožený a démony stíhaný Morgan. A Moorová se do něj prý okamžitě zamilovala. Rozhodla se, že jej vrátí zpět na jazzové nebe.

A skutečně se jí to podařilo. Dostala jej ze závislosti, přiměla ho zase hrát, vrátila jej zpět do hry. Nikdy se sice nevzali, ale převzala i tak jeho jméno a vystupovali vždy jako manželé. Morganova hra se po jeho znovuzrození stala ještě lepší než dřív. Opět zářil a opět na něj chodily davy do klubů po celém New Yorku. Vše mohlo skončit úžasným happy-endem, ale to by Morgan nesměl potkat další ženu – Judith Johnsonovou.

Potkali se 19. února roku 1972, když hrál v klubu Slug´s Saloon. Johnsonová seděla v publiku, v klubu ovšem byla také Mooreová. Co se tam přesně té noci stalo, se dodnes přesně neví. Zřejmě došlo k hádce, obviňování z nevěry a dalším scénám. To vše v mezičase mezi jednotlivými Morganovými vystoupeními. Moorová nakonec opustila klub a šla pryč. Vrátila se ale zpět s revolverem a zastřelila Morgana ranou do hrudi přímo na pódiu uprostřed vystoupení. Než dorazila záchranka, Morgan vykrvácel.

Jazzová komunita byla pochopitelně šokována. Nic podobného nikdo nepamatoval, život muzikantů prostě přinášel různé zvraty a eskapády, ale střelbou a vraždou se to nikdy neřešilo.

Moorová byla zatčena a odsouzena za vraždu, ale neodseděla si příliš dlouhý čas a byla propuštěna. Morgan se stal legendou, dodnes je uznáván jako jeden z významných představitelů jazzu a vynikající trumpetista. Kdo ví, kam mohla jeho kariéra dojít, nebýt oné osudné noci v hudebním klubu Slug´s Saloon.

Další články

Zavří­t reklamu