válkaČeskoslovenskoobjevy

Život drogového kurýra Leo Sharpa, který se stal předlohou pro nový film Clinta Eastwooda

Život drogového kurýra Leo Sharpa, který se stal předlohou pro nový film Clinta Eastwooda
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Clint Eastwood natočil nový snímek s názvem The Mule, což je slangový výraz pro drogového kurýra pracujícího pro některý z mocných kartelů. Předlohou pro silný příběh stárnoucího pašeráka mu byl život sedmaosmdesátiletého Lea Sharpa, jenž pracoval pro kolumbijský kartel Sinaloa a jeho (dnes už zavřeného) bosse zvaného El Chapo.

Tomáš Chalupa 3. ledna 2019

Na to, aby byl chycen Leo Sharp, byly vynaloženy ohromné materiální i lidské zdroje. Na jednoho kurýra se to zdá být plýtvání silami, ale Sharp nebyl jen tak nějaký pašerák. Pracoval pro mexický kartel Sinaloa a byl jeho nejlepším člověkem pro tento druh práce. Běžně dostával přes hranice do svého rodného Michiganu kolem 220 kilogramů čistého kokainu měsíčně. El Chapovi, což česky znamená Prcek, měsíčně posílal dva miliony dolarů. Na jednoho člověka velmi slušná čísla. Mezi ostatními pašeráky byl legendou, říkali mu Děda (Tata). V branži působil ještě ve svých 87 letech.

Sharp přitom nebyl jen padouch a kriminálník. Byl také válečný hrdina. Vysloužil si i Stříbrnou hvězdu za účast v krvavých bitvách italské kampaně za druhé světové války. Po válce se usadil a věnoval se velmi ušlechtilé činnosti – zahradničení. Pěstoval a křížil nejrůznější druhy rostlin, 180 vyšlechtěných druhů nese jeho jméno, mezi nimi i nádherná fialovorůžová Siloam Leo Sharp, které se dobře daří v záhonech kolem Bílého domu. Dalo by se říct, že žil usedlým a klidným životem a byl dobrý v tom, co dělal.

Leo Sharp rád zahradničil.

Leo Sharp rád zahradničil.

Konec s jeho podnikáním a prací přinesla nová doba a technologie. Rostliny se začaly prodávat přes internet, kde byly také všechny dostupné informace o nich. Sharp byl ale ze staré školy a s internetem ani počítačem si příliš nerozuměl. Začal být brzy mimo hru a dostal se do finanční nouze. Reálně hrozilo, že přijde o svou farmu. Doktor mu prorokoval dlouhý život klidně do sta let. Sharp nechtěl vidět na vlastní oči, jak se celý jeho svět rozpadá a vše shrábnou banky a exekutoři.

Jeden z brigádníků, který na jeho farmě pracoval, mu nabídl možnost, jak se dostat z dluhů a vydělat velmi slušné peníze. Přitom to bylo velmi jednoduché. Pojede s malým náklaďákem do Arizony, tam mu do něj naloží nějaké balíky a pak s nimi pojede zpět do Michiganu. Normální pěkný výlet. Nikdo nebude obtěžovat starého pána v dodávce, který jede po michiganských okreskách.

Agenti, kteří jej později dopadli, potvrdili, že to byla skvělá volba. Sharp byl prostě ideální kurýr. Neměl žádné kriminální záznamy, měl v pořádku papíry, působil usedle a věrohodně. Byl to ten poslední muž na světě, kterého by agenti DEA podezřívali. Sharp dobře věděl, co vozí tam a zpět, tedy bedny s kokainem a zpět hromady peněz v hotovosti. Nebyl hloupý ani naivní.

Sharp měl mezi kurýry výsadní postavení. Běžný kurýr nikdy neviděl žádného člena kartelu, pouze námezdné pěšáky, kteří někde naložili náklad. Když byl chycen, neměl koho prozradit. Sharp naopak přijížděl přímo do garáží kartelu a přátelsky se bavil s jeho významnými členy. Dobře se znal s mužem jménem Viejo, což byl šéf distribuce drog pro celý Detroit. To už byla velká ryba.

Sharp brzy jezdil po celé zemi a vydělával v první dekádě nového tisíciletí i milion dolarů ročně. Jeho farmě se samozřejmě s takovou finanční injekcí začalo dařit také. Dokonce se do ní sjížděli turisté, aby viděli na vlastní oči jeho vzácné lilie.

Ale DEA nespala a brzy zjistila, že v kartelu je jakýsi Tata, který má významnou pozici, a bylo by proto dobré ho dostat. Byl na něj nasazen zvláštní agent Jeff Moore. Ten nejprve udeřil na jednoho z obyčejných kurýrů a tak dlouho jej vyslýchal, až jej dovedl k Ramonovi Ramosovi, účetnímu kartelu Sinaloa. Ten nakonec také povolil a řekl agentovi vše, co věděl. Prozradil hodně o Tatovi a souhlasil s tím, že ho natočí skrytou kamerou. Moore a spol. díky těmto záběrům měli možnost poprvé vidět nejvýznamnějšího pašeráka kartelu Sinaloa. Na záběrech byl starý neškodný děda.

Ze záběrů navíc bylo patrné, že legendární Tata trpí demencí. Dvě minuty poté, co domluvil s Vijeou, se jej znovu šel ptát na to samé s tím, že zapomněl, o čem mluvili. Členové kartelu si na něj také často stěžovali, že se ztrácel v ulicích Detroitu a byl čím dál podrážděnější.

Clint Eastwood ve filmu Pašerák

Clint Eastwood ve filmu Pašerák

21. října 2011 ho policie zastavila zdánlivě kvůli rutinní silniční kontrole. Ve skutečnosti se rozjela dlouho plánovaná rozsáhlá akce na zadržení Taty. Přes protesty musel vystoupit z auta a to pak prohledal pes cvičený na hledání drog. Ten objevil v zavazadlech 100 kilogramů kokainu. Past sklapla.

„Proč mě prostě nezabijete? Prostě mě už nechte opustit tuhle planetu,“ hudral při zatčení Sharp. Věděl, že hra skončila. U soudu jej jeho advokát líčil jako starého muže trpícího demencí, kterého obelstili mafiáni z kartelu a využili pro své cíle. To byla ale pravda jen z části. Že trpí demencí, bylo vidět i v soudní síni, kdy si nechal od soudce stále znovu opakovat otázky a zapomínal, co se právě projednávalo. Jenže policie měla důkazy, že jako kurýr pracoval nejméně deset let a to demencí netrpěl. Byl váženým zaměstnancem kartelu.

Sharp nakonec nabízel, že v rámci veřejně prospěšných prací vypěstuje havajské papáje pro lid Spojených států, které budou všichni milovat. Soudce se ale nenechal přesvědčit a odsoudil ho ke třem letům vězení. Pro devadesátiletého muže to bylo jako doživotí. Byl po roce propuštěn, protože jeho zdravotní stav byl vážný. Zemřel nedlouho po svém propuštění, v roce 2011. Jeho příběh se nedávno dostal na plátna kin s Clintem Eastwoodem v hlavní roli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu