válkaČeskoslovenskoobjevy

Brouci potemníci v Mexiku slouží jako živoucí šperky

+ 5 fotek+ 6 fotek

Mexiko je země mnoha zajímavých tradic a zvyků. Jedním z těch nejunikátnějších je zvyk zdobit brouky potemníky a vytvářet z nich živé šperky. Těm se říká v Mexiku maquech.

Tomáš Chalupa 25. května 2017

Zvyk vytvářet živé šperky maquech je rozšířený zejména na poloostrově Yucatán. Právě zde lidé potemníky chytají a dozdobují pomocí malých drahých kamenů. Broukům se to nejspíše ani trochu nelíbí, ale co s tím, když jde o tradici, která údajně sahá až do dob dávných Mayů.

Potemníci rodu Zopherus chilensis jsou velmi odolní brouci. Jejich krovky jsou pevné, což se hodí k umisťování kamenů. Navíc jsou naprosto nenároční, nemusí dlouhé dny nic pít ani jíst, péče o ně je tudíž není nijak složitá. Šperky maquech ovšem fungují spíše jako kuriozita, nenosí se na veřejnosti nebo někam na párty.

Potemníci jsou přitom nádherní i bez drahokamů. Jejich barva je černá se zlatým nádechem. Sami o sobě vypadají jako oživlé drahokamy, což k nim přilákalo pozornost lidí. Ty pak nenapadlo nic lepšího než přírodu ještě trochu zdokonalit.

V Mexiku se jejich lovu věnují specialisté, kteří sí říkají Los Maquecheros. Najít potemníka je totiž složité, většinu dne tráví ukrytý někde ve dřevě, takže je nutné otáčet spadlé větve a hledat pod nimi brouky. Los Maquecharos pak nosí brouky místním zlatníkům, kteří je dozdobují.

Samozřejmě na obranu práv brouků vystupují četné ochranářské organizace. Je pravda, že týrání brouků je stejně špatné jako třeba týrání psů. Obránci tradice říkají, že brouci nejsou týraní a drahokamy jim na krovkách nevadí. No, nejsme v kůži potemníků, takže tenhle spor asi nerozlouskneme.

Další články

Zavří­t reklamu