Život na Sibiři je krásný, dá se například skvěle saunovat v pojízdné sauně.

Život na Sibiři je krásný, dá se například skvěle saunovat v pojízdné sauně. | zdroj: siberiantimes.com


Žít na Sibiři je jak za trest? Její obyvatelé i tyhle fotky to popírají

TÉMATA: sibiř | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 02. 2018 | 10:00

Na Sibiř se v Rusku posílalo většinou za trest, ale existují lidé, kteří si život v mrazivé pustině nemohou vynachválit. Je mezi nimi i Alexej Malgavko z městečka Tara. Prý je to nejlepší místo k životu na světě.

Taru založili už v roce 1594, dnes má kolem 27 tisíc obyvatel. Po těžkých devadesátých letech se v poslední době podařilo město propojit dálnicí s okolním Tomskem a Tobolskem. Město prý nyní ekonomicky ožívá. 

Zimy jsou tu mrazivé, léta teplá. Mladých lidí ubývá, ale stále jsou na ulicích vidět děti. Není jich mnoho, ale vyrůstá tu nová generace. "Za mého dětství jsme byli pořád venku. Dokonce i když bylo -30, hráli jsme hokej a běhali po dvorku," vzpomíná Malgavko. 

Před příchodem zimy statkáři porazili veškerý dobytek, aby měli maso. Velkou zábavou je zde i lov, převážně zajíců a lišek. Auto je v -35 stupních poměrně obtížné nastartovat. Někteří řidiči proto dávají pod motor vařič, aby ho rozehřáli. Jiní zase motor balí do hader. Všichni bez rozdílu ale musí nakonec svá auta roztlačit, samo se nerozjede žádné. Bagry a další těžká technika, kterou používají stavbaři při konstrukci dálnic, mají motory zapnuté celé dny, protože se jejich majitelé bojí, že už by je znovu nenastartovali. 

"Někdy se sám sebe ptám, co mi brání, abych odešel do teplejších krajů, kde nemusíte být zabaleni do hromady oblečení. Popravdě, nebrání mi nic. Ale existuje nemoc zvaná nostalgie po zimě. Mnoho lidí na Sibiři tuhle nemoc má. Čím větší je zima, tím aktivnější jsme. Tím více se cítíme naživu. Mám to rád," vysvětluje Malgavko, proč neodejde z mrazivých krajin pryč.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 02. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu