válkaČeskoslovenskoobjevy

Zimní slunce může být zrádné. Na ochranu nezapomínejte ani v těchto měsících

Zimní slunce může být zrádné. Na ochranu nezapomínejte ani v těchto měsících
Zdroj: Unsplash

V zimních měsících je sluneční záření kratší a méně intenzivnější. To ale neznamená, že bychom měli zapomínat na ochranné prostředky.

Simona Knotkova 27. prosince 2020

V zimních měsících slunce tolik nesvítí a navíc se před ním skrýváme pod hromadou zimního oblečení. To ale neznamená, že bychom měli zcela zapomínat na prevenci před škodlivým UV zářením. Ohroženi jsou zejména milovníci zimních sportů, kteří záření přijímají nejenom z oblohy, ale také ze zasněženého povrchu, který odráží až 80 % UV paprsků. Sluneční paprsky na zemský povrch dopadají dokonce i tehdy, když je zataženo nebo mlha.Ve vyšších nadmořských výškách je tenčí vrstva atmosféry, což způsobuje menší absorpci slunečního záření. Na 1000 metrů se UV záření zvětšuje o 20-30 %.

Thumbnail # Opalovací krémy vylučují do organismu vysoké hladiny chemických látek
Mohlo by Vás zajímat:

Opalovací krémy vylučují do organismu vysoké hladiny chemických látek

„Vaše kůže je jako taxametr. Čím více záření přijímáte, tím čísla na metru naskakují, a čím déle se to děje a čím silnější záření dostáváte, tím rychleji se metr přetáčí,“ vysvětluje klinický profesor dermatologie z Newyorské univerzity Darrell Rigel.

Před nebezpečným dopadem slunce nejsou zcela chráněni ani lidé s tmavším typem kůže. Ani ti by proto neměli zapomínat na ochranné prostředky.

„Citlivost kůže na slunce je obecně nejvíce ovlivněna jejím zbarvením. Skutečnost je ale taková, že i těm nejtmavším typům může sluneční záření uškodit. Poškození se u nich možná nerozvine tak rychle jako u světlejších typů, protože mají na rozdíl od nich víc přirozené ochrany, ale také tmavší jedinci dostávají rakovinu kůže,“ vyvrací dermatolog známý mýtus o tom, že lidé s tmavší kůži nemusí používat ochranné prostředky.

Thumbnail # Stárli jsme v minulosti rychleji? Lidé sdílí fotky jako důkaz
Mohlo by Vás zajímat:

Stárli jsme v minulosti rychleji? Lidé sdílí fotky jako důkaz

Při vybírání opalovacího krému bychom měli mít na mysli ochranu nejenom proti UVB záření, ale také UVA. Zatímco kratší UVB je zodpovědné za zčervenání a spálení kůže a v nejhorších případech vede k rakovině, UVA způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Při vybírání vhodného ochranného prostředku je proto nejlepší sahat po širokospektrých produktech, které chrání proti oběma druhy záření. „Chránit se se vyplácí,“ uzavírá Rigel.

Další články

Zavří­t reklamu