válkaČeskoslovenskoobjevy

Zimní palác bránily Kerenského amazonky z Praporu smrti

Zimní palác bránily Kerenského amazonky z Praporu smrti
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Rusové jako jedni z mála umožňovali ženám sloužit v bojových jednotkách i v první linii se zbraní v ruce. K jejich elitním jednotkám patřil Prapor smrti složený výhradně z fanaticky odhodlaných žen. Jejich úkolem bylo mimo jiné bránit Zimní palác.

Tomáš Chalupa 25. června 2021

V květnu 1917 napsala Maria Bočkarevová, prostá žena sloužící v ruské armádě, kde to dotáhla až na důstojnici, dopis nejvyššímu velení, že by bylo potřeba postavit čistě ženský prapor pro obranu matičky Rusi. Do jeho čela navrhovala skromně sebe samu. Ministr Alexandr Kerenskij jejímu návrhu po měsíci vyhověl, a byl tak v Petrohradu založen 1. Ženský prapor. Do praporu se přihlásilo 2000 žen, mezi nimi i Olga Kerenská – manželka předsedy ruské Prozatímní vlády. Bočkarevová jich nakonec přijala jen 300. Měla velmi přísné nároky a trvala na striktní disciplíně a oddanosti.

Thumbnail # Věk pro ni nebyl překážkou. V pouhých 15 letech se Ruska stala válečnou zdravotnicí
Mohlo by Vás zajímat:

Věk pro ni nebyl překážkou. V pouhých 15 letech se Ruska stala válečnou zdravotnicí

Prapor se dostal na frontu při Kerenského ofenzivě, což byla poslední ruská ofenziva v rámci první světové války. Bojová morálka vojska při ní byla nízká, vojáci odmítli rozkaz k útoku, jediná jednotka, která se vrhla do boje a pronikla do německého území, byly právě Bočkarevové bojovnice. Nicméně utrpěly značné ztráty a musely se stáhnout zpět.

Poté, co došlo k revoluci, byl prapor stále na frontě, nicméně mimo bojovou zónu. Kerenskému ale chodily dopisy od mnoha žen, aby založil další ženské prapory. Byl tedy založen 2. Ženský prapor (opět pod velením Bočkarevové), který měl za úkol obranu Zimního paláce. Byly to právě tyto ženy, které jako jediné odmítaly složit zbraně tváří v tvář bolševické přesile. Nebylo to ani tak z fanatismu, jako z obavy, že budou vítězi znásilněny.

Thumbnail # Andělská tvář a smrtící muška. Příběh nejslavnější snajperky. V 19 letech zabila prvního Němce
Mohlo by Vás zajímat:

Andělská tvář a smrtící muška. Příběh nejslavnější snajperky. V 19 letech zabila prvního Němce

Za dobu, kdy v Rusku vláda Prozatímní vláda, vznikly nakonec celkem čtyři ženské vojenské prapory. Tvořily je odhodlané, často až fanatické ženy, nicméně mezi vojáky nebyly příliš oblíbené. Často čelily urážkám, jednotky byly mizerně zásobovány, často jim byly ostentativně dávány podružné úkoly, jako hlídání železničních stanic a skladů. Poté, co se moci ujali bolševici, nakonec všechny ženské prapory zrušili. Marii Bočkarevovou odsoudili k trestu smrti jako „nepřítele dělnické třídy“. Byla zastřelena Čekou 16. května 1920.

Další články

Zavří­t reklamu